Magazin online

Membru
Înscris
29 Aug 2012
Mesaje
164
Salut,
Am in jur de 450 lei si as dori sa-mi fac un magazin online cu obiecte de la chinezi
Gen brelocuri/lanterne etc

As dori sa-mi sugerati si mie cateva site-uri din china(sau din alta parte) de unde as putea lua marfa mai ieftin
Si ce platforma sa folosesc

Multumesc

App: Daca aveti o idee mai buna puteti posta
 
Donator
Team Spirit
Înscris
7 Iul 2011
Mesaje
243
Re: Putin ajutor

buyincoins.com de aici mai cumpar eu cateodata chinezari:)
 
Membru
Înscris
29 Aug 2012
Mesaje
164
Re: Putin ajutor

IKnow a spus:
http://www.clubptc.net/forum/viewtopic.php?f=27&t=5714 Mai trage un ochi in acest topic.

multumesc dar nu am ce lua de pe acel site
Nu mie se pare convenabil
Vreau un site specializat pe lucruri mici
 
Veteran
Înscris
24 Feb 2011
Mesaje
1.070
Re: Putin ajutor

poti folosi opencart pentru site o platforma avansata si gratuita
 
Membru
Înscris
29 Aug 2012
Mesaje
164
Re: Putin ajutor

rAzErcs26 a spus:
poti folosi opencart pentru site o platforma avansata si gratuita

multumesc
interesanta platforma. am gasit si ceva template-uri pentru ea


Inca mai astept sugestii/pareri
 
Veteran
Donator
Înscris
14 Feb 2011
Mesaje
6.223
Re: Putin ajutor

http://www.alibaba.com/

Cel mai tare site ever, cumperi orice "maruntaie" si interactionezi direct cu cel care vine, poti lua angro, poti negocia si poti scoate un pret extrem de bun, in plus gasesti chestii fake care imita PERFECT originalul (iti spun din experienta)

Bafta, cand ai magazinul gata, anunta-ma ca vreau sa cumpar :)t
 
Membru
Înscris
29 Aug 2012
Mesaje
164
Re: Putin ajutor

cokyboy a spus:
http://www.alibaba.com/

Cel mai tare site ever, cumperi orice "maruntaie" si interactionezi direct cu cel care vine, poti lua angro, poti negocia si poti scoate un pret extrem de bun, in plus gasesti chestii fake care imita PERFECT originalul (iti spun din experienta)

Bafta, cand ai magazinul gata, anunta-ma ca vreau sa cumpar :)t

woooowww
Super tare site-ul

Multumesc mult
Ai cumparat de acolo ? sau sti pe cineva care a cumparat? Sa fiu sigur

edit: Trimit in romania ?
 
Membru
Înscris
11 Iul 2012
Mesaje
126
Cu 450 lei nu poti cumpara din China si sa vinzi in Romania. Tot ce cumpari din china trebuie sa faci vama si sa platesti taxa vamala si tva inainte sa ridici marfa de la vama. Te sfatuiesc sa te duci prin Europa si sa vb cu niste chinezi de acolo sa-ti faca un discount.
 
Membru
Înscris
11 Iul 2012
Mesaje
126
Scuze de interventie dar site-ul alibaba nu este un magazin online este o platforma de trading pentru importatori si exportatorii din china in principal.
Preturile sun foarte bune dar doar la cantitati mari nu la cateva bucati. Nu uitati sa adaugati cost transpot si cost vamal. Iar chinezii de obicei cer banii inainte sa iti livreze.
 

Abh

Veteran
Donator
Înscris
21 Noi 2009
Mesaje
3.320
Nu stiu, poate tu cand ai avut ideea asta ai considerat ca ai reinventat roata. Sau poate sti ceva ce eu nu stiu. Dar daca faci niste mici calcule si adaugi TVA pe produsele alea, vei vedea ca ajung la preturi care exista deja in romania pentru produse similare, deci intr-un final nu renteaza.
 
Veteran
Donator
Înscris
14 Feb 2011
Mesaje
6.223
Am cumparat de acolo, da trimit in Romania!

- pai mna acuma vede si el, mai face cumva si mai pune..oricum se merita!
 
Membru
Înscris
29 Aug 2012
Mesaje
164
Avand in vedere ca eu vreau sa cumpar doar lucruri mici in jur de cateva zeci sa-mi ajunga acei 400lei ei nu pot trimite direct la mine in oras?

De exemplu ca pe chinavasion.com
Platesti transportul si iti vine direct acasa prin Air Mail pentru ca este cel mai ieftin

De ce este nevoie de acele taxe/tva-uri ?

Eu acum cateva zile am castigat un ceas din franta. Am platit transportul si a venit acasa prin posta

App. Eu nu vreau sa fac multi bani doar din aceste vanzari, vreau si din reclame (gen adsense)
 
Membru
Înscris
14 Oct 2012
Mesaje
111
din adsense.se poate, insa mai degraba din affiliere.google scartie in ultima vreme, iar update-urile de gen panda pe care le tot fac nu fac altceva decat sa fie si mai greu sa aduci trafic pe site + bani in plus in seo (linkuri,advertoriale).

eu iti sugerez sa incerci sa il promovezi adwords, prin conturi pentru utilizatori noi.voucher de 200 ron 1 cont, dupa alt voucher alt cont.multi vad ca fac asta.
 
Team Spirit
Înscris
6 Iun 2012
Mesaje
244
nu stiu exact ce taxe platiti voi la vama si alte prostii,eu spre exemplu am facut comanda de pe dealextreme.com mai nou dx.com de peste 500 de dolari si nu a trebuit sa platesc nici o taxa la posta vamala,si a venit prin air mail,iar cu tva daca faci magazin online IN REGULA adica cu acte si prostii atunci o sa trebuiasca si tva,daca vinzi pe okazii :) nu trebe sa bagi nici un tva,doar comisionul care il opresc ei
 
Membru
Înscris
11 Iul 2012
Mesaje
126
catalin69 a spus:
nu stiu exact ce taxe platiti voi la vama si alte prostii,eu spre exemplu am facut comanda de pe dealextreme.com mai nou dx.com de peste 500 de dolari si nu a trebuit sa platesc nici o taxa la posta vamala,si a venit prin air mail,iar cu tva daca faci magazin online IN REGULA adica cu acte si prostii atunci o sa trebuiasca si tva,daca vinzi pe okazii :) nu trebe sa bagi nici un tva,doar comisionul care il opresc ei

Exista anumite sume pana la care nu esti obligat sa platesti taxe vamale ( vorba de vreo 100 de euro ) Totusi e curios cum de nu ai platit tva pentru ce ai comanat.
 
Veteran
Înscris
10 Mar 2011
Mesaje
1.459
Fara sa fiu "rautacios", ideea nu este prea stralucita. Excluzand faptul ca in Romania e prin de chinezarii pe la magazine, ca sa deschizi un astfel de magazin, o sa ai nevoie de multa promovare, nu e suficient sa cumperi produsele si sa le pui la vanzare intr-un magazin virtual. Poate ca doresti sa cumperi de 400 de lei chinezarii, dar o sa ai nevoie de sume mai mari ca sa-ti promovezi magazinul si o sa dureze foarte mult timp pana sa-ti scoti cheltuielile. Sfatul meu ar fi sa nu irosesti acei bani degeaba (nu e o avere, dar poti face ceva mai util cu ei). Bafta!
 
Membru
Înscris
24 Feb 2011
Mesaje
56
mitea85 a spus:
catalin69 a spus:
nu stiu exact ce taxe platiti voi la vama si alte prostii,eu spre exemplu am facut comanda de pe dealextreme.com mai nou dx.com de peste 500 de dolari si nu a trebuit sa platesc nici o taxa la posta vamala,si a venit prin air mail,iar cu tva daca faci magazin online IN REGULA adica cu acte si prostii atunci o sa trebuiasca si tva,daca vinzi pe okazii :) nu trebe sa bagi nici un tva,doar comisionul care il opresc ei

Exista anumite sume pana la care nu esti obligat sa platesti taxe vamale ( vorba de vreo 100 de euro ) Totusi e curios cum de nu ai platit tva pentru ce ai comanat.
Dealextreme.com trimit coletul ca fiind gift.
 
Sus