Magazin online/offline haine firma-Promovare

Membru
Înscris
5 Mar 2013
Mesaje
12
Salut.Am deschin un magazin de haine elegante/casual brand italian Jonny Joy si avem exclusivitate pe Romania.Vreau sa il promovez atat pe facebook cat si sa fac un magazin online.Am incercat la inceput sa il vand folosind promovare la okazii insa nu sunt multumit de vanzari.
Mentionez ca preturile sunt piperate,avand in vedere ca sunt un brand iar puterea de cumparare este foarte mica.
Unde credeti ca ar fi cel mai bine sa vand astfel de haine si care credeti ca este cea mai buna metoda de promovare.
Spre exemplu la okazii am investit 15 euro in promovarea unei perechi de blugi care costa 369 RON si n-am avut decat o vanzare.Deci nu e profitabil avand in vedere ca eu sunt platit 3% pe vanzare.
Sunt curios ce parere aveti de haine,daca poate prinde pe piata si daca imi puteti face niste oferte de servicii care credeti ca vor da rezultate.
Pentru exemple cu haine cautati pe facebook jonny joy romania.

Astept cat mai multe oferte si metode.
Multumesc!
 
Membru
Înscris
6 Mar 2013
Mesaje
51
e cam greu cu astfel de haine in romania , pentru ca dupa cum stim nu prea sunt destui bani , dar cu toate astea daca ai o reclama buna si un review al cumparatorilor poti face ceva .... clar ce'a mai buna reclama este ce'a pe facebook si un site de asemeni care la randul lui sa il pui pe motoare de cautare , cu okazii nu faci nimic , mai ales pe partea de promovare , iti ia doar banii si dupa ii doare in .... de produsu tau , daca scrii pe google "okazii tzepari" ai sa gasesti ceva rezultate cum de atatea ori au dat oamenii tzeapa mai ales in privinta cu promovarea.... asa ca parerea mea e sa te pui calumea pe reclama facebook pana faci site'uu , iar dupa si cu saitu sa il inscrii si sa aduci ceva vizite pe el ca sa urce in rank si sa ajungi macar pe primele 4 pagini .... vezi ca e un program free daca nu ma insel il au niste baieti pe un site de tutoriale care iti inscrii siteuu gratis in peste 200 de motoare de cautare ,

baftta
 
Membru
Înscris
5 Mar 2013
Mesaje
12
Multumesc mult de sfat.
Da ai dreptate,e greu dar nu imposibil.S-ar merita sa investesti in Adwords sau in campanii facebook pentru astfel de haine?
Daca as oferi facilitati gen paypal probabil ca ar merge mult mai bine comparativ cu celelalte magazine.
 
Membru
Înscris
27 Feb 2013
Mesaje
285
Salut,
Sa inteleg ca tu ai deschis un magazin fizic nu ?
Primul pas ca sa vinzi online ar fi sa ai un site si apoi sa incepi sa promovezi.Din pacate daca tu ai doar 3% din vanzari ( asa am inteles ) promovarea din bani tai nu va avea rezultate directe pentru tine.

Daca ai un site poti incepe cu o campanie Adwords si un contract cu 2 Parale si eu cred ca o sa ai rezultate, dar repet doar pentru 3% nu merita.
Eu prin afilierea cu 2 parale pe fashion primesc comision 10% din vanzari asa ca ....3% ...
Ca idee hainele de dama se vand mai bine ca cele barbatesti.

In concluzie promovare pentru 3% procent e aproape imposibil !

Succes !
 
Membru
Înscris
6 Apr 2013
Mesaje
9
Salut , iti pot face eu SEO la siteul tau pentru 15 dolari . O sa vezi rezultate in maxim 3 saptamani , printre primii in google si vizite din acesta . add sysreqcom
 
Membru
Înscris
6 Mar 2013
Mesaje
51
se merita sa investesti in ceva ce stii cu adevarat ca o sa iti scoti si in cat mai scurt timp posibil , pentru acel procentaj de 3% este cam foarte greu nu greu sa scoti un profit si ala sa fie rezonabil sa simti ca macar nu faci treaba degeaba , cand o sa te apuci cu domeniu + host + intretinere si alte chestii o sa fie ceva bani investiti + ceva munca + timp , ca nu e usor sa promovezi ca sa ajungi pe primele pagini .... in legatura cu paypal cam asta este folosit pe magazinele online si asta e si recomandat sa adaugi macar paypal si payza + transfer bancar .... cum zicea si cineva mai sus este foarte mic procentaju de 3% , nu vreau sa te dezamagesc dar pentru asa procentaj eu unu nu as incepe sa promovez .... o idee buna ar mai fi sa faci un fel de sistem de puncte , si la un anumit produs cumparatoru primeste un anume numar de puncte care atunci cand face o suma de 200 (exemplu) are discount la un produs de 20% , sunt multe idei cum sa atragi lumea dar repet pentru un astfel de procentaj nu prea se merita ....... alegerea este a ta

baftta
 
Membru
Înscris
5 Mar 2013
Mesaje
12
Baxter a spus:
Salut,
Sa inteleg ca tu ai deschis un magazin fizic nu ?
Primul pas ca sa vinzi online ar fi sa ai un site si apoi sa incepi sa promovezi.Din pacate daca tu ai doar 3% din vanzari ( asa am inteles ) promovarea din bani tai nu va avea rezultate directe pentru tine.

Daca ai un site poti incepe cu o campanie Adwords si un contract cu 2 Parale si eu cred ca o sa ai rezultate, dar repet doar pentru 3% nu merita.
Eu prin afilierea cu 2 parale pe fashion primesc comision 10% din vanzari asa ca ....3% ...
Ca idee hainele de dama se vand mai bine ca cele barbatesti.

In concluzie promovare pentru 3% procent e aproape imposibil !

Succes !

Da momentan magazinul e in Galati,dar va fi in curand si in Bucuresti,Iasi s.a.
Cred ca procentul poate fi modificat avand in vedere ca eu cu doamna care a adus acest brand in tara suntem apropiati.Nu stiam exact cat sa cer fiindca e abia la inceput si oarecum nu vreau sa-i cer prea multi bani.Spre exemplu la o pereche de blugi de 369 RON cat crezi ca s-ar merita sa fie comisionul?
P.S Investitiile nu vor fi din banii mei.

2pe2 a spus:
Salut , iti pot face eu SEO la siteul tau pentru 15 dolari . O sa vezi rezultate in maxim 3 saptamani , printre primii in google si vizite din acesta . add sysreqcom
Te-am adaugat.Sunt interesat in special de promovare facebook avand in vedere ca n-am inca un site.

octaocta2 a spus:
se merita sa investesti in ceva ce stii cu adevarat ca o sa iti scoti si in cat mai scurt timp posibil , pentru acel procentaj de 3% este cam foarte greu nu greu sa scoti un profit si ala sa fie rezonabil sa simti ca macar nu faci treaba degeaba , cand o sa te apuci cu domeniu + host + intretinere si alte chestii o sa fie ceva bani investiti + ceva munca + timp , ca nu e usor sa promovezi ca sa ajungi pe primele pagini .... in legatura cu paypal cam asta este folosit pe magazinele online si asta e si recomandat sa adaugi macar paypal si payza + transfer bancar .... cum zicea si cineva mai sus este foarte mic procentaju de 3% , nu vreau sa te dezamagesc dar pentru asa procentaj eu unu nu as incepe sa promovez .... o idee buna ar mai fi sa faci un fel de sistem de puncte , si la un anumit produs cumparatoru primeste un anume numar de puncte care atunci cand face o suma de 200 (exemplu) are discount la un produs de 20% , sunt multe idei cum sa atragi lumea dar repet pentru un astfel de procentaj nu prea se merita ....... alegerea este a ta
Investitiile nu vor fi din banii mei.Cat crezi ca ar fi ok comisionul?Foarte buna ideea cu sistemul de puncte insa nu sunt sigur cum o sa implementez asta in site.

Va multumesc si astept idei si servicii in continuare :)
 
Membru
Înscris
7 Apr 2013
Mesaje
44
Personal nu as da 369 lei pe o pereche de Jonny Joy, la banii ai gasesti Guess, Armani, CK...
 
Membru
Înscris
5 Mar 2013
Mesaje
12
aflorin a spus:
Personal nu as da 369 lei pe o pereche de Jonny Joy, la banii ai gasesti Guess, Armani, CK...
Daca te-ai imbraca cu ei si ai vedea ce fel iti vin si materialul,croiala probabil ca ai da.Armani sunt 500 ron si model clasic si multi stau ca pe gard.Depinde de gusturi pana la urma si de buget.Ce e special la brand-ul asta e ca toate produsele le fac editie limitata,adica mai mult de 20 de insi n-o sa ii vezi cu acelasi lucru.
 
Membru
Înscris
6 Mar 2013
Mesaje
51
un comision ok si rezonabil ar fi cel putin 8% ca sa ai si pentru ce sa muncesti , sistemu acella de puncte il poti implementa cu un script , sunt atatea pe net sau poti sa vorbesti cu un programator sa te ajute .. poti lua un script mai complex care sa actioneze direct pe sistemu de punctaj (adica cand cumpara omu , sistemu sa ii adauge instant in cont acel punctaj ) sau poti folosii ceva simplu (care doar sa tina evidenta la puncte undeva in coltu din dreapta sus al utilizatorului ) adica omul cumpara si tu ii adaugi acele puncte manual in contul lui , mai bine ar fi sa vorbesti cum spuneam si mai sus cu un programator ca sa iti iasa ceva ok , ca asta e un fleac pentru cineva in domeniu care se priicepe

baftta
 
Membru
Înscris
5 Mar 2013
Mesaje
12
octaocta2 a spus:
un comision ok si rezonabil ar fi cel putin 8% ca sa ai si pentru ce sa muncesti , sistemu acella de puncte il poti implementa cu un script , sunt atatea pe net sau poti sa vorbesti cu un programator sa te ajute .. poti lua un script mai complex care sa actioneze direct pe sistemu de punctaj (adica cand cumpara omu , sistemu sa ii adauge instant in cont acel punctaj ) sau poti folosii ceva simplu (care doar sa tina evidenta la puncte undeva in coltu din dreapta sus al utilizatorului ) adica omul cumpara si tu ii adaugi acele puncte manual in contul lui , mai bine ar fi sa vorbesti cum spuneam si mai sus cu un programator ca sa iti iasa ceva ok , ca asta e un fleac pentru cineva in domeniu care se priicepe

baftta
Am inteles.O sa incep sa caut sistemul ala de punctaj sa vad cat o sa ma ajunga script-ul.Multumesc mult de sfat.
Update:
Pana la urma am reusit sa negociez un comision de 15%.Adica daca vand o pereche de blugi la 359 ron eu castig aprox 53 ron.E ok cred.La 2parale cat credeti ca s-ar merita investie pentru inceput?Sau ar fi mai bine sa aleg eu site-uri cu trafic mare si sa negociez un pret pentru un banner?
 
Membru
Înscris
7 Apr 2013
Mesaje
44
Eu vorbeam de reduceri ca nu sunt nebun sa dau 500 lei pe o pereche de blugi. ;)
Vara trecuta erau 29 euro blugii la CK si 39 euro cei Armani la reduceri in Italia dar aveau numai marimi mici.
Mi-am luat Energie cu 59 euro pana la urma pt ca am probat vreo 50 de perechi si nu ma incapeau. :(
 
Membru
Înscris
5 Mar 2013
Mesaje
12
aflorin a spus:
Eu vorbeam de reduceri ca nu sunt nebun sa dau 500 lei pe o pereche de blugi. ;)
Vara trecuta erau 29 euro blugii la CK si 39 euro cei Armani la reduceri in Italia dar aveau numai marimi mici.
Mi-am luat Energie cu 59 euro pana la urma pt ca am probat vreo 50 de perechi si nu ma incapeau. :(
Am inteles.Ideea era ca Armani spre exemplu din Napoli iti aduc 2 perechi in 500 ron dar nu sunt originali.
Astfel de brand-uri sunt foarte scumpe.Repet.Fiecare cu gusturile lui.
Oricum,multumesc pentru mesaj :)
 
Membru
Înscris
7 Mar 2013
Mesaje
21
Familia mea are un magazin de haine in zona Iasi (vindem la nivel local, rar expediem in afara orasului). Pentru noi, Facebook-ul e cea mai tare chestie pentru promovare. Dar am investit in asta.

Am investit in primul rand in sedinte foto. Din noiembrie - decembrie anul trecut, cand am lansat pagina de facebook a magazinului, am facut 3 sedinte foto, cu 2-3 adolescenti ca modele. Am pozat si produsele, fiecare in parte.

Din astea 3 sedinte am avut suficient material cat sa updatam pagina constant cu lucruri fresh (desi noi am facut doar 3 sedinte, am avut mai multe poze decat aveam nevoie pentru asta). In prezent, toata lumea pierde vremea pe facebook, si fii sigur ca si potentialii tai clienti tot acolo isi petrec majoritatea timpului liber - deci acolo trebuie sa fii si tu cat mai prezent.

Ce cred ca o sa te ajute pe tine in mod special e ce ne-a ajutat si pe noi luna asta. La inceputul lunii, aveam 700 de like-uri la pagina (aproape toate de la oameni din orasul in care e magazinul, populatia de aici e cam de 25.000 oameni - deci 700 like-uri sunt foarte multe). Am lansat un concurs cum face multa lume acum, in care oferim produse in valoare de X RON celui care castiga. Ca sa te inscrii, trebuie sa dai like paginii, share unui album de-al nostru cu cele mai faine poze de la cele 3 sedinte, si un comentariu cu textul "particip".
In doar 3 zile, concursul asta ne-a adus peste 180 like-uri noi. In momentul asta avem 882. Iti amintesc din nou ca astea sunt foarte multe, avand in vedere ca noi nu facem chestia asta decat la nivel local, si doar cei din orasul meu de 25.000 oameni se pot inscrie la concurs (care e, de fapt, o tombola).

Nu ma mai lungesc, cred ca te descurci si singur sa adaptezi ideile pe care ti le-am zis la afacerea ta. Sper ca iti e utila experienta noastra, si mult succes in continuare! :)
 
Membru
Înscris
5 Mar 2013
Mesaje
12
Multumesc foarte mult pentru mesaj.Eu am facut o sedinta foto in care am investit 400 ron si 100 ron sa strang 400 de like-uri pe zona Galati.Dupa ce o sa fac magazinul o sa investesc foarte mult in facebook.Sper sa iasa ceva bine avand in vedere ca produsele sunt scumpe iar puterea de cumparare e oarecum mica.Mult succes cu afacerea in continuare.O sa fim in curand la mall-ul Palas din Iasi.Va asteptam pe la noi :p
 
Membru
Înscris
7 Mar 2013
Mesaje
21
laukendo a spus:
Multumesc foarte mult pentru mesaj.Eu am facut o sedinta foto in care am investit 400 ron si 100 ron sa strang 400 de like-uri pe zona Galati.Dupa ce o sa fac magazinul o sa investesc foarte mult in facebook.Sper sa iasa ceva bine avand in vedere ca produsele sunt scumpe iar puterea de cumparare e oarecum mica.Mult succes cu afacerea in continuare.O sa fim in curand la mall-ul Palas din Iasi.Va asteptam pe la noi :p

Foarte tare. Cum o sa se numeasca? Da-mi un mesaj privat daca nu vrei sa faci public inca, chiar mi-ar face placere sa trec :)
 
Membru
Înscris
5 Mar 2013
Mesaje
12
Foarte tare. Cum o sa se numeasca? Da-mi un mesaj privat daca nu vrei sa faci public inca, chiar mi-ar face placere sa trec :)

Magazinul o sa se numeasca ca si brand-ul,adica Jonny Joy.Nu e sigur inca,trebuie sa se discute spatiul si daca se merita,dar in principiu cred ca o sa se deschida fiindca managerul mall-ului a zis ca abia asteapta. :)Multumesc pentru mesaj.
 
Membru
Înscris
23 Noi 2013
Mesaje
48
Muplez, te pot deranja mai tarziu cu un mesaj pe Y!M? as avea niste intrebari legate de o pagina de facebook cu haine ieftine din afara
 
Sus