Magazin Online - Haine

Donator
Înscris
8 Dec 2010
Mesaje
352
Am luat in considerarea deschiderea unui magazin online de haine,este o afacere care a explodat in ultimul timp.
Hainele pe care le voi vinde vor fi luate de la depozite en-gross sau aduse direct de la fabricant din China.
Stiu ca pentru asta o sa trebuia sa infiintez o firma,nu o sa infiintez firma de prima oara,o sa incep prima oara fara firma,sa vad cum merge treaba iar dupa cateva luni,daca va fi nevoie voi deschide si firma.
Hainele vor fi si "de firma" dar de calitate si majoritatea vor fi haine normale dar frumoase si accesibile la pret.
Livrare : hainele vor fi livrate prin curier (in afara bucurestiului) in bucuresti vor fi predate personal intr-o zona stabilita de mine.
Pentru curieri vrea sa fac contract cu URGENT curier dar nu stiu daca poti ca persoana fizica,banuiesc ca atunci cand ai contract cu ei,taxele transportului sunt mai mici. Cum va decurge treaba cu curieratul : Comenzile se pot face doar pana in ora 15:00 la ora 16:00 comenzile vor fi gata de livrare si totodata chem curierul la domiciliu dandu-i toata marfa pentru livrat.
Promovarea va fi facuta prin SEO + Reclame + Cateva strategii personale de marketing.

Idei/pareri/sfaturi?
 
Membru
Înscris
24 Iul 2014
Mesaje
14
Vezi sa nu patesti ca hainetari .r* şi haineintrend .r* ...
zf.r*/business-hi-tech/siteurile-hainetari-ro-si-haineintrend-ro-acuzate-de-evaziune-de-peste-1-milion-de-euro-11985989

* = o
 
Donator
Înscris
8 Dec 2010
Mesaje
352
stiu ce au patit ei,e vorba ca ei numai astfel de haine vindeau si erau de foarte proasta calitate,eu unul,tipul de haine pe care le videau ei or sa fie mai rare la mine si de o calitate mult mai buna + ca baza or sa fie hainele normale
 
Membru
Înscris
26 Feb 2013
Mesaje
445
Poti trimite prin curier, ca persoana fizica, apoi cand vei avea firma, faci contract cu ei. Bafta multa!
 
Membru
Înscris
24 Iul 2014
Mesaje
14
Problema nu e faptul ca aveau haine de calitate proasta, problema a fost faptul ca nu dadeau factura deci implicit nu plateau T.V.A si cam asta este situatia si la tine.
 
Donator
Înscris
8 Dec 2010
Mesaje
352
adystrike a spus:
Problema nu e faptul ca aveau haine de calitate proasta, problema a fost faptul ca nu dadeau factura deci implicit nu plateau T.V.A si cam asta este situatia si la tine.

klau a spus:
Stiu ca pentru asta o sa trebuia sa infiintez o firma,nu o sa infiintez firma de prima oara,o sa incep prima oara fara firma,sa vad cum merge treaba iar dupa cateva luni,daca va fi nevoie voi deschide si firma.
 
Membru
Înscris
19 Iul 2014
Mesaje
5
Iti recomand sa iei in considerare inregistrarea unui SRL-D deoarece este gratuit si il infiintezi in 3 zile, dupa care iti poti incepe si treaba. Astfel nu mai ai nicio problema si o sa ai cateva facilitati care te vor ajuta daca va merge treaba.

Pentru haine iti recomand sa iei angro de pe aliexpress si mai poti lua in calcul sa cumperi si ceasuri de la ei dupa care sa le revinzi. Multi dupa okazii au facut bani frumosi in acest mod.

Mult succes
 

Wux

Membru
Înscris
3 Iul 2014
Mesaje
61
Eu iti recomand sa iti faci pile pe la OPC inainte sa incepi, ca sigur o sa ai tangente cu ei. Eu am avut magazin cu haine si incaltaminte si vreau sa iti zic ca la haine e dezastru. O sa primesti multe pachete inapoi pentru schimb cu motivul ca marimea nu a fost buna, altii o sa iti ceara banii inapoi iar multi deja s-au desteptat, in cazul in care trimiti un colet la x si nu mai vrea produsul tu trebuie sa suporti transportul tur+retur + ii returnezi intreaga suma de bani, deci si primul transport, deci undeva la 30-40lei o sa ai minus. Eu am abandonat de mult siteul, acum reclama e mult mai scumpa ca acum 3-4 ani si concurenta mult mai mare, eu zic ca e un domeniu in care daca nu te bagi cu foarte multi bani nu faci nimic. O sa te chinui sa vinzi hainele sa iti scoti banii, daca nu ai adaus mare la produs nu ti se va renta sa promovezi pe facebook sau adwords... iar daca te bazezi doar pe seo sa faci vanzari... mai bine te apuci de afiliere.
 
Donator
Înscris
8 Dec 2010
Mesaje
352
Wux a spus:
Eu iti recomand sa iti faci pile pe la OPC inainte sa incepi, ca sigur o sa ai tangente cu ei. Eu am avut magazin cu haine si incaltaminte si vreau sa iti zic ca la haine e dezastru. O sa primesti multe pachete inapoi pentru schimb cu motivul ca marimea nu a fost buna, altii o sa iti ceara banii inapoi iar multi deja s-au desteptat, in cazul in care trimiti un colet la x si nu mai vrea produsul tu trebuie sa suporti transportul tur+retur + ii returnezi intreaga suma de bani, deci si primul transport, deci undeva la 30-40lei o sa ai minus. Eu am abandonat de mult siteul, acum reclama e mult mai scumpa ca acum 3-4 ani si concurenta mult mai mare, eu zic ca e un domeniu in care daca nu te bagi cu foarte multi bani nu faci nimic. O sa te chinui sa vinzi hainele sa iti scoti banii, daca nu ai adaus mare la produs nu ti se va renta sa promovezi pe facebook sau adwords... iar daca te bazezi doar pe seo sa faci vanzari... mai bine te apuci de afiliere.

E interesant ce spui,stiu treaba asta in legatura cu retururile.
N-am zis ca ma banzez pe seo,am spus ca este una din metodele de monetizare seo+facebook + alte metode proprii.
 

Wux

Membru
Înscris
3 Iul 2014
Mesaje
61
Ti-am explicat in mare din propria experienta, daca te uiti putin prin siteurile de afiliere pe fashion e cea mai mare concurenta, sunt atatea siteuri mari cu tot felul de oferte... si intr-o afacere de genul iti trebuie haine de caliltate, sa mai cumpere si a2a oara de la tine. Dar FOARTE IMPORTANT daca totusi de apuci de asa ceva este SITEUL si POZELE. Siteul trebuie sa fie facut sa arate bine si usor de navigat, gen siteurile mari... iar pe site sa ai toate datele de contact... nume firma... adresa.. tel mail tot... o sa fi surprins cati de intreaba daca nu apar aceste informatii pe site, iar altii nici nu cumpara daca pe site nu gasesc asa ceva. Iar pozele la fel... ele fac vanzarea.. trebuie sa fie cat mai profesionale si cat mai multe, atent la detalii, si o descriere cat mai detaliala la fiecare produs... sa nu te sune doamnele si sa iti puna 1000 de intrebari despre fiecare bluza sau ce vei vinde. Bafta!
 
Membru
Înscris
27 Feb 2013
Mesaje
285
Salut,

Daca "Promovarea va fi facuta prin SEO + Reclame + Cateva strategii personale de marketing" - de ce nu incepi cu afiliere la 2parale sa zicem, alegi cateva "nise de haine" pe care vrei sa te axezi gen: rochii, tricouri, blugi ..etc.

Testezi piata un timp si asa iti faci o idee si ce se cumpara pe la noi, e mult mai simplu pentru inceput. - E doar o parere -

Ps. Cel mai bun afiliat din 2parale a facut 2 Miliarde ( vechi ) din comisioane in 2 ani de activitate.
 
Membru
Înscris
8 Apr 2014
Mesaje
35
este foarte buna ideea, se pot face bani frumosi pe domeniu, cu afilitiati seriosi.
 
Sus