Investitie in monezi de aur

Business Club
Veteran
Donator
Înscris
16 Aug 2010
Mesaje
2.071
Salut,
Ma tot bate gandul sa investesc lunar cate o suma in 1-2 monede de aur. Am cautat pe net si am aflat ca unul din locurile cele mai accesibile in care sa investesti este eBay. Nu vreau sa investesc mii de $, ci doar vreo 30-50$ lunar, sa-mi fac un fel de hobby :)
Poate a mai cumparat cineva de aici monezi de pe internet si daca da de unde ?
Ma cam deranjeaza si faptul ca cei de la vama internationala se holbeaza la tine in pachet si as vrea cumva sa elimin treaba asta, se poate cumva ?
 
Business Club
Veteran
Donator
Înscris
16 Aug 2010
Mesaje
2.071
Tocmai am citit putin despre obiectele interzise la posta si am aflat ca printre astea se numara si monezile din aur.
Dupa ce ca-ti umbla si iti distrug pachetul mai si interzic o gramada de obiecte.
 
Business Club
Veteran
Donator
Înscris
16 Aug 2010
Mesaje
2.071
2.500 de dolari :))
Eu zicem ceva între 30-50 $ oricum am sa vad poate gasesc si in romania Vânzatori
 
Membru
Înscris
23 Feb 2011
Mesaje
493
Se pot cumpara monede si mini lingouri de aur de la piraeus bank.
Daca intri la ei pe site poti sa vezi conditiile.
Problema la noi este ca nu prea are cine sa ti le cumpere atunci cad vei vrea sa le vinzi.
Atentie mare la asta. Poate bisnitarii, asta nu stiu.
Dar pe cale oficiala nu prea ai unde sa le dai. Eventual de interesat la vreo casa de amanet sa vezi unde dau ei obiectele de aur.

Vezi la piraeusbank. Mie mi s-a parut la un moment dat interesant avand in vedere ca pretul aurul a crescut.
 
Membru
Înscris
28 Iul 2011
Mesaje
458
Ar fi trebuit sa faci asta acum 2-3 ani cand aurul avea un pret mult mai mic..
 
Membru
Înscris
23 Feb 2011
Mesaje
493
Oricum, cine vrea sa investeasca in aur, ii sfatuiesc sa-si faca bine calcule.
Poate ca nu e chiar asa cum pare. La castig ma refer.
Oricum si chestia asta cu aurul mie mi se pare o mare bula asa cum e si cea cu bursa si actiunile.

Parerea mea.
 
Membru
Înscris
13 Feb 2011
Mesaje
302
deliav a spus:
Oricum, cine vrea sa investeasca in aur, ii sfatuiesc sa-si faca bine calcule.
Poate ca nu e chiar asa cum pare. La castig ma refer.
Oricum si chestia asta cu aurul mie mi se pare o mare bula asa cum e si cea cu bursa si actiunile.

Parerea mea.

aurul nu este nici o mare bula, intotdeauna pe timp de criza, razboi, calamitati ii creste valoarea, in momentul asta euro e la pamant, leul abea mai respira, dolaru o duce bine, dar nu il vad bine deloc la cate zeci de mii de miliarde au tiparit, cea mai buna investitie e in aur.. de 2-3 ani aurul tot creste, in ultimele luni a mai stagnat, oricum e o investitie foarte buna.. numai ca, cu 50$ nu ai cum sa cumperi 1-2 monezi.. cauta si pe okazii ca sunt destule, si fa un calcul sa nu platesti f mult in plus fata de gramaj
 
Business Club
Veteran
Donator
Înscris
16 Aug 2010
Mesaje
2.071
Bai frate da nimic nu gasesc, okazii nimic, la piraeus nu am intrebat dar sigur acolo au niste preturi mult prea mari pentru un hobby, cel putin la nivelul care sunt acum.
Daca ar fi o metoda de a cumpara din strainatate dar sa nu verifice comunistii aceia de la vama si sa-mi vina acasa ar fi perfect...Dar cred ca deja cer prea multe :(

Odata m-am dus si era cineva inaintea mea, primise niste cercei comandati probabil de pe ebay si erau impachetati frumos in multe cutii, dar bai frate cand a inceput cucoana aia sa scoata pachetul a rupt tot desi persoana respectiva i-a explicat ca erau cadouri...
 

Abh

Veteran
Donator
Înscris
21 Noi 2009
Mesaje
3.320
Poi faza e ca un gram de aur costa 55$ si tu mai sus ziceai ca vrei sa investesti 30-50$. Dar ce moneda e aia care are sub 1 gram? Foita :)

Monedele de la Piraeus au 7.98 grame si cred ca au si pret acceptabil.
 
Business Club
Veteran
Donator
Înscris
16 Aug 2010
Mesaje
2.071
Sa știi ca sunt, nu m-am uitat eu bine, dar dacă as vrea sa le rascumpar, adică de vândut unde m-as putea duce cu ele ?
 
Veteran
Donator
Înscris
9 Apr 2011
Mesaje
3.433
Tu stii ca mi-ai dat o idee buna de a imi pastra economiile...pana nu le bag la pariuri...Am trimis mail la Piraeus sa imi dea mai multe detalii cu privire la cel de 24K... Problema acum este ca peste 10 ani de ex, unde le vand? ca la o casa de amanet nu pot da aur de 24 K cu 111 RON pe gram!
 
Membru
Înscris
13 Feb 2011
Mesaje
302
Inf3rnoo a spus:
Tu stii ca mi-ai dat o idee buna de a imi pastra economiile...pana nu le bag la pariuri...Am trimis mail la Piraeus sa imi dea mai multe detalii cu privire la cel de 24K... Problema acum este ca peste 10 ani de ex, unde le vand? ca la o casa de amanet nu pot da aur de 24 K cu 111 RON pe gram!

le poti vinde la licitatiile de pe net, pe situri din afara, dar trebuie sa te pricepi sa le apreciezi, unii cu asta se ocupa le cumpara de pe un site si le vand pe alt site
 
Veteran
Donator
Înscris
9 Apr 2011
Mesaje
3.433
Bine, dar eu le cumpar nu pentru valoarea loar numismatica, ci doar ca un mod de a-mi proteja economiile si cine stie peste cativa ani sa le vand la un pret mai bun, ma refer la pretul aurului, nu valoarea lor numismatica!
 

Abh

Veteran
Donator
Înscris
21 Noi 2009
Mesaje
3.320
Alea de la Piraeus cred ca le poti vinde inapoi la ei. In 10 ani tot iesi pe profit.

Acele monede de pe ocazii sunt de cea mai slaba calitate, au aur in ele in proportie de 35% la 8k, spre deosebire de monedele de la Piraeus care au 24k si aproape 100% aur. Daca faci un calcul simplu cu pretul aurului, vei vedea ca pe ocazii cumperi de fapt valoarea numismatica, nu aurul din moneda, care e nesemnificativ.

Poti da 100 de lei pe luna pe ceva ce valoreaza 30 de lei, sau poti da la 6 luni banii pe o moneda de la piraeus care are valoare reala in aur.
 
Veteran
Donator
Înscris
9 Apr 2011
Mesaje
3.433
Am primit mesaj de la Piraeus Bank! Acestea ar fi preturile pentru aurul de 24K

Problema e ca, in momentul de fata Piraeus Bank vinde aurul pur cu 199 RON/gram, dar daca vrei sa il vinzi maine de ex vei lua un pret de 175 RON/gram...
 

Atașamente

  • Aur PB.PNG
    Aur PB.PNG
    13,9 KB · Vizualizări: 370
Business Club
Veteran
Donator
Înscris
16 Aug 2010
Mesaje
2.071
1640 de RON, asta ar fi cam 530 $ nu ?
 
Membru
Înscris
13 Feb 2011
Mesaje
302
Inf3rnoo a spus:
Am primit mesaj de la Piraeus Bank! Acestea ar fi preturile pentru aurul de 24K

Problema e ca, in momentul de fata Piraeus Bank vinde aurul pur cu 199 RON/gram, dar daca vrei sa il vinzi maine de ex vei lua un pret de 175 RON/gram...

exact Piraeus vinde aurul cu un pret ceva mai mare decat pretul aurului pe bursa, dar cam toata lumea face asta, dc te uiti si pe okazii o sa vezi ca toti mai adauga ceva si de asta se vinde greu, dc il vinzi la pretul aurului pe bursa il vinzi usor.
 
Sus