Bitcoin a scazut

Abh

Veteran
Donator
Înscris
21 Noi 2009
Mesaje
3.320
Ma uitam de vreo juma de an la litecoin, ca as fi cumparat chiar si pe termen scurt, pretul fluctuand intre 20-22 dolari. In urma cu trei luni a cazut rapid la 10 iar acum vad ca e 7. Daca cumparam la 20 imi cam luam teapa. De asta nu merita investit in monedele astea.
 
Moderator
Business Club
Veteran
Donator
Team Leader
Înscris
15 Noi 2013
Mesaje
3.183
things4u a spus:
1 BTC 403.4 ...a scazut drastic,fata de acuma 4-5 zile,avand 470...
391 acum cateva minute

Edit 389 :-B


Last Price: 389.971 USD
Low: 376 USD
High: 446 USD
 
Business Club
Veteran
Donator
Înscris
16 Aug 2010
Mesaje
2.072
Continuă să scadă a ajuns acum la 386.1$
Parerea mea e că-și va reveni până la urmă, mai sunt și căderi, nu pot fi evitate.
 
Donator
Înscris
26 Ian 2011
Mesaje
370
unul dintre factorii care a dus la scaderea BTC este aparitia Asic pentru monede precum dogecoin,ltc..etc (asic-scrypt)

Un exemplu: puterea de minare dogecoin a crescut de la 100GH/s la 650GH/s in decurs de 10 zile, deci cei care au asic in momentul de fata mineaza de zeci de ori mai repede fata de cum se mina acum 10 zile..iar ce produc schimba in $

Doge -> BTC -> $ :)
 
Business Club
Veteran
Donator
Înscris
16 Aug 2010
Mesaje
2.072
veobux a spus:
unul dintre factorii care a dus la scaderea BTC este aparitia Asic pentru monede precum dogecoin,ltc..etc (asic-scrypt)

Un exemplu: puterea de minare dogecoin a crescut de la 100GH/s la 650GH/s in decurs de 10 zile, deci cei care au asic in momentul de fata mineaza de zeci de ori mai repede fata de cum se mina acum 10 zile..iar ce produc schimba in $

Doge -> BTC -> $ :)

Asta s-ar putea traduce ca o scadere sau o crestere pe viitor a valorii doge/ltc ?
 
Donator
Înscris
26 Ian 2011
Mesaje
370
d3m0 a spus:
veobux a spus:
unul dintre factorii care a dus la scaderea BTC este aparitia Asic pentru monede precum dogecoin,ltc..etc (asic-scrypt)

Un exemplu: puterea de minare dogecoin a crescut de la 100GH/s la 650GH/s in decurs de 10 zile, deci cei care au asic in momentul de fata mineaza de zeci de ori mai repede fata de cum se mina acum 10 zile..iar ce produc schimba in $

Doge -> BTC -> $ :)

Asta s-ar putea traduce ca o scadere sau o crestere pe viitor a valorii doge/ltc ?

o crestere!

din cate am inteles vor sa uneasca LTC + DOGE ..deci este un plus mare.

iar in plus productia de doge se va injumatatii pana la iarna(acum daca gasesti un bloc primesti 62.500 doge)..urmand ca in 2015 sa mai primesti doar 10.000 doge pe block

Block 300,000 — 399,999: 62,500 Dogecoin Reward ( <-aici este acum )
Block 400,000 — 499,999: 31,250 Dogecoin Reward (<-apoi in iarna va ajunge aici)
Block 500,000 — 599,999: 15,625 Dogecoin Reward (aici la primavara)
Block 600,000+: 10,000 Dogecoin Reward (si aici la vara 2015)

Automat si pretul ar trebuii sa cresca de cel putin 6 ori fata de cat este acum, cand va ajunge la 10k pe block..dar in lumea crypto orice este posibil :)
 
Membru
Înscris
12 Aug 2012
Mesaje
376
Veobux , ai spus ca acum se mineaza doge de 10 ori mai repede ... de ce pretul a crescut ? normal nu ar trebui sa scada :-?
 
Donator
Înscris
26 Ian 2011
Mesaje
370
luk1an a spus:
Veobux , ai spus ca acum se mineaza doge de 10 ori mai repede ... de ce pretul a crescut ? normal nu ar trebui sa scada :-?

Faptul ca vor sa uneasca Doge cu LTC a facut sa atraga multi investitori in ultima perioada.
Aici poti vedea ordinele de cumparare, sunt in crestere de cand au inceput sa circule aceste informatii: https://www.cryptsy.com/markets/view/132

Spre exemplu volumul de tranzactionare DOGE/BTC doar pe cryptsy este de 522 BTC in ultimele 24 de ore :)
 
Veteran
Donator
Înscris
4 Sep 2013
Mesaje
1.109
A revenit iar la un pret de peste 400$/btc dar graficul arata ca pretul este mai mic in timpul zilei asa ca e posibil ca pana diseara/la noapte sa fie iar sub 400$ :-\
 
Membru
Înscris
10 Aug 2012
Mesaje
311
Si eu am achizitionat 0.3 bitcoini la pretu de 380 $ . Si deja am un castig de 8 dolari
Sper sa mai scada sub 400 $ ca sa mai cumpar 0.3 bitcoini . Si cred eu ca de sarbatori o sa depaseasca 600 $ pretul pe 1 bitcoin
 
Donator
Înscris
15 Sep 2012
Mesaje
533
Asa mult a scazut? Auzisem ceva dar mi-am concentrat directia in alta parte... de unde pot cumpara, la pret bun, fara comisioane... ? :) Vreau sa cumpar acum si eu vreo 10!

Eu cred ca e normal sa scada, atat timp cat o moneda e folosita doar pentru speculatie e ormal ca doar creste, dar atat timp cat moneda bitcoin incepe sa fie acceptata in tot mai multe magazine si moneda sa fie si vanduta, nu doar cumparata... e clar ca scade!

carter2408 a spus:
Si eu am achizitionat 0.3 bitcoini la pretu de 380 $ . Si deja am un castig de 8 dolari
Sper sa mai scada sub 400 $ ca sa mai cumpar 0.3 bitcoini . Si cred eu ca de sarbatori o sa depaseasca 600 $ pretul pe 1 bitcoin

Normal de sarbatori lumea ar trebui sa cumpere mai mult, ca e perioada sarbatorilor... si sa plateasca cu btc, si asta ar insemna din nou o scadere pentru btc si sa inceapa sa creasca abia dupa sarbatori.
 
Donator
Înscris
26 Ian 2011
Mesaje
370
hawaiior a spus:
Asa mult a scazut? Auzisem ceva dar mi-am concentrat directia in alta parte... de unde pot cumpara, la pret bun, fara comisioane... ? :) Vreau sa cumpar acum si eu vreo 10!

Eu cred ca e normal sa scada, atat timp cat o moneda e folosita doar pentru speculatie e ormal ca doar creste, dar atat timp cat moneda bitcoin incepe sa fie acceptata in tot mai multe magazine si moneda sa fie si vanduta, nu doar cumparata... e clar ca scade!

carter2408 a spus:
Si eu am achizitionat 0.3 bitcoini la pretu de 380 $ . Si deja am un castig de 8 dolari
Sper sa mai scada sub 400 $ ca sa mai cumpar 0.3 bitcoini . Si cred eu ca de sarbatori o sa depaseasca 600 $ pretul pe 1 bitcoin

Normal de sarbatori lumea ar trebui sa cumpere mai mult, ca e perioada sarbatorilor... si sa plateasca cu btc, si asta ar insemna din nou o scadere pentru btc si sa inceapa sa creasca abia dupa sarbatori.

Poti cumpara BTC de aici https://www.btcxchange.ro
 
Donator
Înscris
15 Sep 2012
Mesaje
533
[/quote]

Poti cumpara BTC de aici https://www.btcxchange.ro[/quote]

Multumesc, m-ar interesa daca sti si un site in care pot cumpara in euro si de preferat plata cu paypal, sau un site gen btcxchange de trading btc, unde pot cumpara si vinde relativ repede, cu comisioane cat mai mici.
 
Donator
Înscris
26 Ian 2011
Mesaje
370
Pe btcxchange.ro poti cumpara si cu Euro sau Dolari.

Raportat la comisioane eu zic ca e cel mai indicat deoarece fiind din romania taxele pentru depunere sau retragere sunt minime.

Paypal nu accepta momentan sa vinzi si sa cumperi BTC prin intermediul lor, eu am facut asta si am o balanta frumoasa de -300$ :ymsmug:

Mai poti incerca si https://www.cryptsy.com , https://www.bitfinex.com , https://btc-e.com/
 
Moderator
Business Club
Veteran
Donator
Team Leader
Înscris
15 Noi 2013
Mesaje
3.183
astazi sia revenit putin , hmm ce sa spun , anul trecut anonymous, anul asta Rusia a declarat btc ilegal(btc-e este a rusilor) , in Florida same
Cod:
Guvernatorul californian Jerry Brown a semnat Proiectul de Lege -129 , permițând monedelor digitale sa fie utilizate pentru tranzacții în stat.
Proiectul de lege abrogă o parte de lege, care interzice folosirea “a orice altceva decat banii legali a Statelor Unite”, deschizând astfel calea pentru Bitcoin și alte valute digitale – pentru a fi utilizate pentru a plăti pentru orice, de la scutece la autoturisme, comercianțiantilor ce sunt dispuși să le accepte.
Roger Dickinson a declarat recent: “Este imposibil sa ignori utilizarea tot mai mare a alternativelor la numerar”. El a continuat să spună că “Acest proiect de lege are scopul de a ajusta legislația în vigoare pentru a aborda obiceiurile de plată ale californienilor în domeniile mobile și digitale.”
Fără îndoială, există destul de puțini oameni în stat, care sunt incantati de dezvoltare, așa cum multe companii de valută digitale – cum ar fi Coinbase și BlockTech – se afla în California.
Proiectul de lege a fost aprobat de Senat la 23 iunie.

.Google vrea sa implementeze btc si ei .paypal la fel , CEx.IO detine aproape jumatate din mining,MtGox a ridicat steguletul alb acum iar politica isi baga coada,wall street are doar un interes, ce cred eu la anul prin 2015 -16 va reveni iar annonymous cu o lovitura sa mai stie putin lumea de ei .Nu stiu cat va tine ,imi doresc sa tina foarte mult mai ales ca btc este inventia mileniului 2.Ochiul din piramida isi face efectul .Si va fi asa mereu pana se gandesc astia de sus cum sa ne fenteze pe noi oameni din undergroung platint taxe boh ,sa speram ca nu ,sper sa tina cat mai mult aceasta situatie scapata de sub control intentionat,ca iluzie pirate bay styl live ;) .Aceasta ar fi opinia mea de nubete.Pana atunci imi voi pastra valoarea la btc in pool si exchange-uri .
 
Membru
Înscris
13 Sep 2014
Mesaje
52
Interesant este ca tot timpul americani iau lucrurile de bune iar restul lumi nu .
 
Veteran
Înscris
19 Iul 2010
Mesaje
1.468
nu vrea deloc sa creasca... X( , acu cand am ajuns si eu intr-o saptamana la 0.25 btc = 98.80 $ din cate vad...
 
Sus