Laptop blocat de politie???

Veteran
Donator
Înscris
26 Mai 2011
Mesaje
2.365
Salutare am si eu o nelamurire,azi mi sa blocat laptopul si imi apare un mesaj de la politia spaniola cum ca am incalcat nu stiu ce lege si tre sa platesc o amenda de 100€ in 3 zile ,daca nu platesc mi se confisca laptopul,este adevarat???eu nu am mai auzit asa ceva ,cum poate sa iti blocheze laptopul??eu zic ca e un hacker,daca era de la politie nu te puneau ei sa platesti amenda pe net cu ukash :)) .....faza e cum au reusit sami blocheze laptopul???
 
Donator
Înscris
26 Sep 2011
Mesaje
79
:) Daca sti ca te ocupi si tu cu "magarii" se poate sa fie de la vrun hacker care in trecut iai facut rau si acuma a reusit sa te prinde el pe tn.Eu unu nu cred ca politia :)) tiar da un mesaj pe laptop ca ai incalcat nush ce si sa platesti online o_O da mai stii? Eu totusi cred ca e vrun hacker pus pe facut $$.
Nu te baza pe ce zic eu... mi-am dat cu parerea
 
Veteran
Donator
Înscris
26 Mai 2011
Mesaje
2.365
faza e ca daca stau pe mod sigur cu laptopul nu imi mai apare mesajul si pot intra dar daca deschid windowsul normal imi apare mesajul pe ecran si laptopul ramane blocat X(
 
Donator
Înscris
26 Sep 2011
Mesaje
79
Ideea mea ar fi ca e vrun hacker pus pe fapte marii.. Si te-a gasit pe tine cumva. Totusi cauta nr la leagea aia pe net si vezi despre ce e vorba.
Daca ar fi fost politia ar fi venit la tine la usa , dadeau 2-3 "ciocane" nush cum se numeste ala=)) si darmau usa dupa cautam prin casa dvd-uri cd-uri hdd-uri , tot ce poate stoca iti luau laptopu pentru verificari si te chemau la politie ceva...
 
Veteran
Donator
Înscris
26 Mai 2011
Mesaje
2.365
zice ca e in legatura cu pirateria =)) ....oricum nu halesc eu chestia asta ,ma duc eu maine si rezolv,ca sa stau asa pe mod sigur nu e bine ca nu imi merge nik nici virusul nu este activ
 
Membru
Înscris
15 Iul 2012
Mesaje
91
vezi ca astazi am auzit si la radio ca sunt niste hakeri care tot asa blocheaza pc si apar anunturi ca ar fi de la FBI si trebuie sa platesti amenda pt anumite fapte.
 
Donator
Înscris
26 Sep 2011
Mesaje
79
Astept replay tau sunt curios:) oricum de hacker ai 50% sanse sa dai + ca stai in in spania nu in romania:)). Daca a facut treaba de la vreo sala de pc-uri.cred ca 0% sanse
 
Membru
Înscris
11 Ian 2012
Mesaje
175
defapt este un virus la nivel mondial :p . am auzit la radio ca trimit mesaje ca si cum fbi ar bloca pc sa platesti o taxa poate l-au dezvoltat si pentru limba spaniola :p
 
Donator
Înscris
12 Ian 2012
Mesaje
326
Este un virus.Citisem mai demult despre unul asemanator,doar ca la ala trebuia sa suni la un numar sa-ti dea un cod de deblocare,aveam codul de deblocare scris pe undeva,ca sa fiu pregatita pentru ce e mai rau :))
 
Membru
Înscris
6 Mar 2011
Mesaje
149
Virusul il foloseau hackerii impotriva oamenilor de afaceri ..care aveau lucruri foarte importante pe hdd-ul laptopului si ar fi dispusi sa plateasca cateva sute-mii de $$ pentru pastrarea intreaga a hdd-ului.Am vazut la tv o faza de genul asta intr-o cafenea. Desi am fost in Spania de curand ..nu m-am interesat cum sta treaba acolo cu pirateria , dar banuiesc ca e la fel peste tot :) eu zic ..100% hacker.

PS: daca ai ceva important pe hdd , salveaza.
 
Veteran
Donator
Înscris
26 Mai 2011
Mesaje
2.365
da era un virus =)) i-am dat restaurar sistema si gata a disparut =)) ....ce hackeri nebuni cum credeau ei ca platesc 100€ asa degeaba =))
 
Veteran
Donator
Înscris
26 Mai 2011
Mesaje
2.365
e bun ca sa rezolvat ,sotia deja era speriata rau ,gata te duci la puscarie cu filmele tale pe care le pui pe net pt cativa $$$ =)) =))
 
Veteran
Înscris
28 Oct 2010
Mesaje
1.884
la drept vorbind in afara nu e ca la noi si te poti trezi cu facturi incarcate la net pt down pirat...acum depinde de cat de agitat esti..adica sa ajungi in vizorul lor...ce tzi sa intamplat cred ca ai accesat din greseala exact virusul lor care te-a facut sa nu mai ai morcovei...bine ca ai rezolvat si ai grija pe unde circuli noaptea(pe net):D
 
Veteran
Donator
Înscris
26 Mai 2011
Mesaje
2.365
exact asa a aparut si la mine numai ca era in spaniola si era de la policia nacional nu de la FBI =)) ,mie mi sa parut ciudat pt ca politia nu te pune sa platesti amenda prin UCKASH =)) fara sa lase un nr de telefon nimik =)) ,au dato naspa cu mine hackerii =))
 
Veteran
Donator
Înscris
26 Mai 2011
Mesaje
2.365
am dar e unu sarac =)) ,si am dat analizar acuma si aveam 2 trojan :D dar iam eliminat,faza e ca din ce am citit din articolul de mai sus virusul poate ramane in laptop si sami fure parole .conturi de banca si multe altele ,creca tre sa ii instalez din nou windows
 
Sus