Esti nascut in anii 80 - 90? CITESTE ASTA

Veteran
Donator
Înscris
9 Apr 2011
Mesaje
3.433
Am gasit asta pe o pagina de facebook si am zis sa o impartasesc cu voi, eu ma regasesc in tot ce scrie aici. VOI?

Născuţi la începutul anilor 80-90 vedem acum, în anul 2012, cum casa părinţilor noştri este de 50 de ori mai scumpă decât atunci când au cumpărat-o şi realizăm că noi o să plătim pentru casele noastre în jur de 50 de ani.
Nu avem amintiri despre primii paşi pe lună, nici despre războaie sângeroase, dar avem cultura generală, pentru că asta însemna ceva o dată.
Suntem ultima generaţie care a jucat "Ascunselea" , "Castel", "Raţele şi vânătorii", "Ţară, ţară! Vrem ostaşi", "Prinsea","Sticluţa cu otravă", "Pac Pac", "Hoţii şi vardiştii", ultimii care au strigat "Un doi trei la perete stai", ultimii care au folosit telefoanele cu fişe, dar primii care am facut petreceri video (închiriam un video şi stateam să ne uităm la filme 2 zile închişi în casa), primii care am vazut desene animate color, primii care am renunţat la casetele audio şi le-am înlocuit cu CD-uri.
Noi am purtat jeanşi elastici, pantaloni evazaţi, geci de blugi de la turci, iar cine avea firme gen Lee sau Puma era deja lider de gaşcă.
Noi am dat examene de Capacitate, nu am dat teste grile la admitere.
La grădiniţă am învăţat poezii în româneşte, nu în engleză.
Şi am cântat "MULŢI ANI TRĂIASCĂ" nu "HAPPY BIRTHDAY" la aniversări.
Am sorbit din ochi "Pasiuni" mai ales "Sunset" , chiar si "Dallas" .. şi cine zice că nu s-a uitat ori minte ori nu avea încă televizor.
Reclamele de pe posturile străine ne înnebuneau, şi abia aşteptam să vină şi la noi guma Turbo, sau puştile alea absolut superbe cu apă.
Între timp, ne consolam cu Tango cu vanilie şi ciocolată şi clasicele bidoane umplute cu apa de la robinet, care turnate în cap ne provocau pneumonii. Şi uite un motiv bun să nu mergem la şcoală.
Noi am ascultat şi Metallica, şi Ace of Base, şi DJ Bobo, şi Michael Jackson, şi Backstreet Boys şi Take That, şi încă nu auzisem de manele, singurele melodii de joc fiind horele la chefuri, la care nimeni nu ştia paşii, dar toţi dansam!
Dar spre deosebire de copiii din ziua de azi, am auzit atât de Led Zeppelin, Jimi Hendrix, Abba şi de Queen, cât şi de noile nume gen: 50 Cent şi Britney Spears.
Am citit "Licurici", "Pif", "Cireşarii", şi am băut "Cico" şi "Zmeurată" si ni s-a părut ceva extraordinar când au aparut primele sucuri "de la TEC " fără să ne fie teamă că "au prea multe E-uri", iar la şcoală beam toată clasa dintr-o sticlă de suc fără teamă de viruşi.
Noi am baut prima Coca-Cola la sticlă şi am descoperit internetul.
Noi nu ne dădeam beep-uri, ne fluieram să ieşim afară, noi nu aveam dolby surround system, tăceam toţi ca să auzim acţiunea filmului, nu aveam Nintendo sau PlayStation ci jocuri tetris de care ne plictiseam la o lună după ce le cumparam şi le uitam pe dulap, pline de praf.
Abia aşteptam la chefuri sa jucăm "Fântâniţa", sau "Flori, fete sau băieţi", sau "Adevăr sau Provocare", sau orice ne dadeă un pretext să "pupăm pe gură" pe cine "iubeam".
Noi suntem cei care încă au mai "cerut prietenia", care încă roşeam la cuvântul "sex", care dădeam cu banul care să intre în farmacie să cumpere prezervative, pe care apoi să le umplem cu apă şi să le aruncăm în capul colegilor, care am completat mii de oracole, sperând ca persoana iubită va citi acolo unde scrie "De cine iţi place?" că ne place de el/ea.
Este uimitor că încă mai suntem în viaţă, pentru că noi am mers cu bicicleta fără cască, genunchiere şi cotiere, nu am avut scaune speciale în maşini, nu am aruncat la gunoi bomboanele care ne cădeau din greşeala pe jos, nu am avut pastile cu capac special sa nu fie desfăcute de copii, nu ne-am spălat pe mâini după ce ne-am jucat cu toţi câinii şi toate pisicile din cartier, nu am ţinut cont de câte lipide şi glucide mâncam, părinţii noştri nu au "child proof the house", ne-au trimis să cumpărăm bere şi vin de la alimentară, şi câte un pachet de ţigări de la tutungerie.
Noi am fost martorii a trei schimbări de bancnote şi monede, noi am râs la bancuri cu Bulă, noi am fost primii care au auzit-o pe Andreea Esca la Pro TV , noi suntem cei care mai ţinem minte emisiunea "Feriţi-vă de măgăruş".
Suntem o generaţie de învingători, de visători, de "first-timers".
Daca citeşti şi ai căzut măcar un pic pe gânduri, eşti de-al nostru !
 
Veteran
Donator
Înscris
9 Noi 2008
Mesaje
1.668
Exact asta voiam sa spun. Imi pare rau ca te dezamagesc, dar ultimii suntem cei care ne-am nascut la inceputul anilor 90 ... :p

P.S. Si pe langa voi am prins si ceva in plus, camere video la examene .. :))
 
Membru Banat
Veteran
Donator
Înscris
26 Aug 2011
Mesaje
1.262
Adevarate amintiri... chiar daca sunt in 91, inca am prins majoritatea chestiilor de mai sus. Mi-e dor de ele :(
 
Veteran
Donator
Înscris
9 Apr 2011
Mesaje
3.433
Taicamiu facea bisnita cu polonii, si imi aducea de fiecare data cand se intorcea cate o cutie de guma Turbo! Aveam langa noi o familie mare cu 9 copii. Sa vezi afaceri acolo cu guma Turbo!
Le dam Guma, fara surpriza aia cu masini (ce frumoase erau) si ei imi dadeau mere, gutui, placinte (facea mama vecinilor placinte toata ziua).
Am ajuns la vb parintilor: O sa ajungi mare si o sa iti doresti sa fii din nou copil.
 

xXx

Veteran
Donator
Înscris
19 Apr 2011
Mesaje
852
Aiurea... eu is din '94 si "indeplinesc" multe chestii de-acolo. Multe chestii de acolo le afli si in melodia Leasa Dragos - Diferente

Şi am cântat "MULŢI ANI TRĂIASCĂ" nu "HAPPY BIRTHDAY" la aniversări.
Cine canta "Happy birthday" ? :)) sa fim seriosi ... unele is deplasate.

noi nu aveam dolby surround system - nici eu
nu aveam Nintendo sau PlayStation - nici eu
Nu e neaparat sa fii din 80-90 sa fi prins vremurile alea. Voi ii vedeti pe copiii astia nascuti dupa 2000 asa mai "rasfatati" (cu iPhone in clasele primare si cu tot felul de gadgeturi) dar asa vor fii si copiii vostri. Suntem in secolul vitezei. Nu cred ca ii veti oferi copilului ce ati avut si voi si nu il veti "actualiza".
 
Veteran
Donator
Înscris
9 Apr 2011
Mesaje
3.433
NU cânta, ci cântă acum. Atunci se cânta Multi ani trăiască. Acum crede-mă, am fost la o aniversare de prichindei, si da i s-a cântat Happy Birthday de către colegii de grădiniță împreună cu educatoarea.
 
Donator
Înscris
8 Noi 2012
Mesaje
163
Da,ce vremuri frumoase.Ce mai jucam capace si cautam disperati bidoane pe la Peco ca nu prea gaseai,mergeam pe santier sa cautam tevi pentru cornete,robineti pentru pocnitori sau carbit(nu gaseai petarde atunci) si multe altele.Frumos articol,multumesc pentru postare! :)
 

xXx

Veteran
Donator
Înscris
19 Apr 2011
Mesaje
852
Inf3rnoo a spus:
NU cânta, ci cântă acum. Atunci se cânta Multi ani trăiască. Acum crede-mă, am fost la o aniversare de prichindei, si da i s-a cântat Happy Birthday de către colegii de grădiniță împreună cu educatoarea.
De prezent vorbeam si eu. Era prezentul, nu imperfectul, numai ca eu nu scriu cu diacritice.
Eu n-am auzit nicaieri asa ceva.
 
Membru
Înscris
18 Aug 2012
Mesaje
315
Am trecut prin doua apocalipse (Sfarsitul lumii din 2000 si Sfarsitul lumii din 2012) daca o luam asa orce generatie are evenimentele ei.
 
Veteran
Donator
Înscris
3 Ian 2011
Mesaje
1.192
ex3kutor a spus:
Inf3rnoo a spus:
NU cânta, ci cântă acum. Atunci se cânta Multi ani trăiască. Acum crede-mă, am fost la o aniversare de prichindei, si da i s-a cântat Happy Birthday de către colegii de grădiniță împreună cu educatoarea.
De prezent vorbeam si eu. Era prezentul, nu imperfectul, numai ca eu nu scriu cu diacritice.
Eu n-am auzit nicaieri asa ceva.
Am auzit eu /:) La noi in clasa (a11a) :)))
 
Veteran
Înscris
22 Oct 2012
Mesaje
525
imi aduc aminte cand inca se mai gasea carbit.

pai nu ma mai intorceam in casa pana nu il bagam pe tot in sticle cu apa :))
 
Donator
Înscris
3 Mai 2013
Mesaje
238
"nu aveam Nintendo sau PlayStation"
Yap, foarte corect, dar am avut totusi Terminator si Rambo cu casete galbene de plastic de pe care jucam Super Mario toata ziua.
De fapt, ideea textului e ca suntem o generatie, una singura, chiar daca nu constientizam asta si ni se pare ca cei cu 5-10 ani mai mici au venit din alta lume. Ramane sa vedem peste 20-30 ani ce am reusit noi, ca generatie, sa facem in si cu tara asta.
Cu salutari, vvppv (n. 1982)
 
Membru
Înscris
28 Sep 2012
Mesaje
88
ex3kutor a spus:
Inf3rnoo a spus:
NU cânta, ci cântă acum. Atunci se cânta Multi ani trăiască. Acum crede-mă, am fost la o aniversare de prichindei, si da i s-a cântat Happy Birthday de către colegii de grădiniță împreună cu educatoarea.
De prezent vorbeam si eu. Era prezentul, nu imperfectul, numai ca eu nu scriu cu diacritice.
Eu n-am auzit nicaieri asa ceva.
Nici eu n-am auzit pe nimeni să cânte Happy Birthday la zile de naştere...

@ex3kutor, poţi să scrii cu diacritice dacă instalezi progrămelul Rops: http://fisierulmeu.ro/37D3YF7X7TVK/rops-exe.html

După instalare, te duci în Control Panel şi setezi ca Language limba română şi o să poţi să scrii cu diacritice cu Alt dreapta:

Alt Dr + a/i/s/t ----> ă/î/ş/ţ
Shift + Alt Dr + A/I/S/T ----> Ă/Î/Ş/Ţ
 
Membru
Înscris
4 Sep 2012
Mesaje
376
Cu toate ca-s nascut in `94 ma regasesc aproape in tot ce e scris. Cred ca tine si de parinti oarecum, de modul in care ei vor sa te educe. De ce zic asta ? Pentru ca ei sunt cei care-ti cumpara telefonul,tableta,PlayStation-ul sau Xbox-ul .

Cat despre Happy Birthday , sincer in Iasi totul e pe "stil vechi" .
Emotionant ..
 
Veteran
Donator
Înscris
27 Ian 2010
Mesaje
1.321
Parca mi-am citti jurnalul vietii pe care nu l-am facut in aceste cuvinte. Cine uita de acele jocuri pe care le jucam pana cadeam jos sau fotbalul pe care il jucam cu o minge Artex(cunoscatorii stiu de ce) si chiar daca ne usturau picioarele si eram rosii noi continuam sa jucam pana se lasa seara. Au mai fost si acele jocuri Tetris cum ziceai si tu si dupa prin anii 2000 cam asa jocurile pe televizor in care jucai fotbal sau impuscai un fel de rate iesite din televizor :D . Chiar ca a fost o perioada incredibila si ma bucur extrem de mult ca nu traiesc in era asta in care totul se face pe calculator sau pe telefon, atunci jocurile erau la putere.
 
Membru
Înscris
9 Mai 2013
Mesaje
0
ce frumos :) chiar am trecut prin toate , niciodata nu o sa mai fie la fel.
Ce copilarie "ciudata" vor avea noile generatii...
 
Veteran
Donator
Înscris
14 Feb 2011
Mesaje
6.222
boyka a spus:
Am trecut prin doua apocalipse (Sfarsitul lumii din 2000 si Sfarsitul lumii din 2012) daca o luam asa orce generatie are evenimentele ei.


tare aia de sus.

PREA tare oricum ce ai scris :) ma regasesc in cel mai mult.
Superb :drinks: :friends:
 
Veteran
Donator
Team Spirit
Înscris
20 Iun 2011
Mesaje
989
Eu sunt nascut in anul 1988, dar totusi nu cred ca ar trebui sa ii criticam pe cei nascuti dupa noi pentru ca folosesc mai mult tehnologia, pentru ca astea erau vremurile atunci, sunt de parere, ca odata cu alte vremuri vin si alti oameni, nu pot ramane la fel, e imposibil. Sunt convins ca si voi ati fi folosit tehnologia in aceeasi masura daca o aveati. Ganditi-va la simplul fapt ca parintii nostrii au avut si mai putina tehnologie decat am avut noi, si ei la fel ziceau de noi ca ei nu au avut ce avem noi acum, pur si simplu e o chestiune de timp, criticandu-i pe cei tineri in privinta aceasta nu ne face mai buni decat parintii nostrii.
 
Sus