Citeste asta inainte sa votezi in turu' 2!

Donator
Înscris
17 Noi 2012
Mesaje
78
Degeaba tot Pontescu va iesi prea multi prosti si analfabeti in tara asta. Ne meritam soarta
 
Membru
Înscris
17 Oct 2014
Mesaje
8
Desi nu am dreptul de a vota, mi-am dat seama ca :

1. Majoritatea celor intre 18-20 nu se duc la VOT, astfel normal ca Ponta iese. (Am intrebat niste prieteni intre 18-20, nici unul nu s-a dus la vot)
2. Cei mai in varsta "pun botul" la minciunile astea, unii nu stiu scrie dar pun stampila.
3. Unii merg pe principiul "Romania, sa fie condusa de un roman" intr-un fel sa fim furati de ai nostrii.

Aceasta e doar perspectiva unui om care nu are drept de VOT.
 
Veteran
Donator
Înscris
7 Noi 2010
Mesaje
2.178
Dixie a spus:
1. Majoritatea celor intre 18-20 nu se duc la VOT, astfel normal ca Ponta iese. (Am intrebat niste prieteni intre 18-20, nici unul nu s-a dus la vot)

Eu am 21 de ani ( merg pe 22 ) .. si n-am fost la vot. Ai dreptate cu varsta ( au mai fost persoane .. care nu au fost la vot + si persoane .. nu prea tinere )


Dixie a spus:
3. Unii merg pe principiul "Romania, sa fie condusa de un roman" intr-un fel sa fim furati de ai nostrii.

Iohannis ala .. ( parca ) nu era roman. Asa este? Mi se pare ca .. e cam ' mort '. Abia scoate cuvintele din gura .. se chinuie sa vorbeasca



Intre Ponta si Iohannis .. as prefera sa iasa Ponta



P.S: Trebuia sa fie cineva si sa iasa .. al carui nume se termina -> escu

P.S 2: Nu sunt cu politica si nu ma intereseaza .. absolut deloc
 
Veteran
Donator
Înscris
31 Ian 2011
Mesaje
4.601
Andreyu a spus:
Dixie a spus:
1. Majoritatea celor intre 18-20 nu se duc la VOT, astfel normal ca Ponta iese. (Am intrebat niste prieteni intre 18-20, nici unul nu s-a dus la vot)

Eu am 21 de ani ( merg pe 22 ) .. si n-am fost la vot. Ai dreptate cu varsta ( au mai fost persoane .. care nu au fost la vot + si persoane .. nu prea tinere )


Dixie a spus:
3. Unii merg pe principiul "Romania, sa fie condusa de un roman" intr-un fel sa fim furati de ai nostrii.

Iohannis ala .. ( parca ) nu era roman. Asa este? Mi se pare ca .. e cam ' mort '. Abia scoate cuvintele din gura .. se chinuie sa vorbeasca



Intre Ponta si Iohannis .. as prefera sa iasa Ponta



P.S: Trebuia sa fie cineva si sa iasa .. al carui nume se termina -> escu

P.S 2: Nu sunt cu politica si nu ma intereseaza .. absolut deloc

Conteaza calitatea cuvintelor nu cantitatea, aseara Ponta folosea cuvantul "scarba" in declaratia lui.
 
Înscris
18 Aug 2010
Mesaje
653
Eu nu am votat si nici nu voi vota .

Am lucrat in politica si stiu cum este . NU conteaza cine voteaza , ci conteaza cine numara voturile .
 
Membru
Înscris
17 Oct 2014
Mesaje
8
In mintea mea de copil, de ce nu se aplica legea pentru acest Victor Ponta ?
 
Membru
Înscris
24 Aug 2014
Mesaje
79
Daca nu votezi esti iresponsabil, si esti obligat sa iti accepti soarta decisa de analfabeti, de oamenii care isi vand votul pentru un pachet de tigari sau de alte categorii sociale care nu ne fac cinste.Prin urmare trebuie sa votam, trebuie sa demonstram ca avem capacitatea sa alegem.
Cat despre afirmatia "NU conteaza cine voteaza , ci conteaza cine numara voturile ", tin sa precizez ca nu e tocmai adevarata, mai degraba conteaza cine voteaza, decat cine numara voturile.De ce ? Pentru ca fiecare partid are posibilitatea sa faca o numaratoare proprie a voturilor, fiecare partid are reprezentant in sectiile de vot samd...

Daca votezi trebuie sa ai un argument de care sa fi convins.In situatia de fata, avem doua variante, Ponta si Iohannis.
1. De ce l-as vota pe Ponta ? Eu personal nu l-as vota niciodata! Pentru ca, este un mincinos, un plagiator, un profitor, face parte dintr-un partid care are radacini comuniste care a facut mult rau tarii. Daca doriti argumente l-a oricare dintre motivele enumerate va pot aduce.
2. De ce l-as vota pe Iohannis ? Nu zic ca Iohannis este perfect, dar ce a facut in Sibiu si in zona Sibiului este demn de respect. A adus investitori straini, rata somajului e nula.La 6 ani de la primul sau mandat Sibiul devenea capitala culturala europeana, este o realiazare.
Da este de etnie germana, pe mine unu, chiar nu ma deranjeaza.Germanii is unul dintre cele mai dezvoltate natiuni.
 
Membru Banat
Donator
Înscris
11 Oct 2013
Mesaje
457
Dixie a spus:
In mintea mea de copil, de ce nu se aplica legea pentru acest Victor Ponta ?

Pentru ca e un comunist si inca e la putere . exemplu : a desfiintat comisia de etica care a constatat ca a copiat 68 de blocuri fara sa citeze sursa .

Ponta are 40% pentru ca sunt foarte multi primari de la PSD care isi manipuleaza cetatenii cu speranta ca o sa vina bani la bugetul local daca iese Ponta presedinte .
Pe langa astia se mai adauga si batranii nationalisti care nu au acces la informatie si care cred ca Iohannis e importat din Germania ca si Carol I pe cand el a trait doar in tara .

Monica Macovei de exemplu si-a cules alegatorii in mare parte de pe internet , foarte multi studenti sau tineri cu capul pe umeri s-au regasit in ea . Acestia s-au informat , au analizat si au considerat ca Macovei se incadreaza in tiparul lor de presedinte . Iti garantez ca nici 1% din acesti tineri nu o sa il voteze pe Ponta pentru ca au avut acces la informatie .
 
Membru
Înscris
27 Feb 2013
Mesaje
347
neo119 a spus:
Daca nu votezi esti iresponsabil, si esti obligat sa iti accepti soarta decisa de analfabeti, de oamenii care isi vand votul pentru un pachet de tigari sau de alte categorii sociale care nu ne fac cinste.Prin urmare trebuie sa votam, trebuie sa demonstram ca avem capacitatea sa alegem.
Cat despre afirmatia "NU conteaza cine voteaza , ci conteaza cine numara voturile ", tin sa precizez ca nu e tocmai adevarata, mai degraba conteaza cine voteaza, decat cine numara voturile.De ce ? Pentru ca fiecare partid are posibilitatea sa faca o numaratoare proprie a voturilor, fiecare partid are reprezentant in sectiile de vot samd...

Daca votezi trebuie sa ai un argument de care sa fi convins.In situatia de fata, avem doua variante, Ponta si Iohannis.
1. De ce l-as vota pe Ponta ? Eu personal nu l-as vota niciodata! Pentru ca, este un mincinos, un plagiator, un profitor, face parte dintr-un partid care are radacini comuniste care a facut mult rau tarii. Daca doriti argumente l-a oricare dintre motivele enumerate va pot aduce.
2. De ce l-as vota pe Iohannis ? Nu zic ca Iohannis este perfect, dar ce a facut in Sibiu si in zona Sibiului este demn de respect. A adus investitori straini, rata somajului e nula.La 6 ani de la primul sau mandat Sibiul devenea capitala culturala europeana, este o realiazare.
Da este de etnie germana, pe mine unu, chiar nu ma deranjeaza.Germanii is unul dintre cele mai dezvoltate natiuni.

Tu zici ca ponta face parte dintr-un partid cu radacini comuniste si sunt absolut deacord cu tine.Nu l-am votat si nici nu o sa-l votez pt ca intradevar ne-a mintit.
Sunt din Sibiu si l-am votat pe Iohanis la primarie si o sa-l votez ori de cate ori v-a mai candida la primarie, dar ca presedinte el v-a avea in spate toata echipa care l-a slujit si l-a pupat in cur 10 ani pe Basescu(Blaga, Mihai Razvan Ungureanu Boc si toti ceilalti.
Pacat ca au intrat amandoi in turul 2 si daca iese ponta traim in minciuna si daca iese Iohanis o sa mai conduca inca 5 ani Basescu si cu toti hotii lui videanu, udrea, macavei, blaga, boc
 
Membru
Înscris
24 Aug 2014
Mesaje
79
Nu exista un candidat ideal.Situatia este de asa natura in cat, ca sa contezi in electorat trebuie ori sa te aliezi cu alti, ori sa faci parte dintr-un partid foarte mare.Noi majoritatea vedem guvernarea lui Basescu ca pe una groaznica.Nu cred ca este chiar asa.In timpul mandatului sau lumea a fost lovita de criza, s-au impus reduceri bugetare, ba mai mult putea ajunge ca si Grecia.Dar sa nu uitam cine a falimentat cu adevarat aceasta tara, care din granarul europei, a ajuns sa exporte grau pe bani putini si sa importe faina de pe acelasi grau la super pret.
Ponta a demonstrat ca daca are majoritatea in parlament face ce vrea el.Ultima dovada este modificarea ordonantei de urgenta a guvernului privind migratia primarilor timp de 45 zile. Practic a schimbat regulile in timpul jocului in favoarea lui.Asa ceva nu este posibil.Tipu asta are apucaturi comuniste.
Nu poti frate sa votezi un om care si-a plagiat lucrarea de doctorat. Si un hot daca este pus in fata dovezilor recunoaste.Ponta nu a recunoscut.Aveti grija ce votati, uitati-va ce voteaza romani din diaspora, si cum vad ei Romania de acolo.Ne demonstreaza ca desi is departe de tara, cunosc mai bine ca noi fenomenul, cu alte cuvinte au alta mentalitate.
 
Veteran
Donator
Înscris
8 Apr 2011
Mesaje
603
Voi nu intelegeti. Voturile noastre sunt nule. Printr-un vot se schimba o persoana, si anume presedintele. Din 90` pana in prezent s-a format un sistem mafiot in Romania, degeaba vine un presedinte corect si incearca sa faca dreptate (macar de ar veni). Nu cred ca mai exista "solutie" in aceasta tara, s-a furat prea mult si sunt prea multe datorii. Legat de vorbele candidatilor, toti dau sperante inainte de alegeri. Apoi sunt "pusi la punct" de sistemul mafiot din tara. In plus sistemul de invatamant actual din aceasta tara este menit sa te faca prost si sa le accepti furtul de zi cu zi.
 
Membru
Înscris
24 Aug 2014
Mesaje
79
E o mentalitate gresita sa crezi ca votul tau este nul. Daca toti ar crede asa atunci ? ...
Totul ce s-a intamplat in tara asta este consecinta votului nostru. De exemplu, in Iasi, primar pentru a 3-a oara este un indivit care nu a facut aproape nimic.De ce l-au votat oamenii ? De ce Iliescu a avut doua mandate ?
Romanii au inceput sa se trezeasca, niciodata in ultimii 25 de ani nu s-au facut atatea arestari cate s-au facut in ultimii 4 ani.Niciodata un roman nu a stat la vot 7 ore ca sa voteze.Am dat cu capul de tavan, trebuie sa facem fiecare tot ce tine de noi pentru tara asta sa o duca mai bine. Fa-ti datoria de cetatean, nu fura, respecta, nu lua mita, si daca vezi pe cineva facand aceste lucruri sesiseaza. Nu descuraja daca vezi ca efortul tau nu are nici un ecou, pentru ca multumirea proprie, nu se poate compara cu nimic, noi in constiinta noastra trebuie sa fim multumiti si constienti ca am facut tot ce a depins de noi ca lucrurile sa fie normale.
Gandirea aceasta nu trebuie sa ma caracterizeze doar pe mine, sau doar pe tine, ci trebuie sa ii caracterizeze pe majoritatea, ideal ar fi pe toti.
 
Veteran
Donator
Înscris
8 Apr 2011
Mesaje
603
"Totul ce s-a intamplat in tara asta este consecinta votului nostru."

Pai pe cine ai vrea sa votezi si esti convins ca va face dreptate? Toti au o fata inainte de alegeri, apoi isi schimba fata. Nu intelegi ce am vrut sa spun, prin vot nul m-am referit ca indiferent cine va iesi, nu poate schimba nimic deoarece este vorba de un sistem intreg de mafioti ce nu poate fi anihilat prin schimbarea unei singure persoane.

Indiferent pe cine vei vota, iti va parea rau ca ai facut-o peste cinci ani.
 
Veteran
Donator
Înscris
14 Feb 2011
Mesaje
6.223
Exact.

Si bine ar fi de am mai CITI macar imnul tarii noastre.

:)

Nici macar nu imi vine sa comentez sau sa scriu ceva ca mi-as da drumu' la gura, da trebuie sa fi cu adevarat imbecil sa nu vezi dovezile NEGRU pe ALB sau ALB pe NEGR (cum vrei :D ) din fata ta...
Serios, e ca si cum stau in fata cu un hot si ii intind buzunarul sa ma fure, dar eu cred ca nu ma va fura...

Si sunt multe alte nebuloase cu privire la acest domn Ponta si la ce se intampla de cateva zile incoace mai ales azi-noapte si azi, urmariti si voi fratilor cu atentie declaratii, emisiuni, pareri, etc si incercati sa o ganditi SINGURI si obiectiv, out side of the fucking box...

Eu voi iesi in strada cum au iesit cei din diaspora cu alte sute (sper mii) de oameni din Timisoara daca acest domn Ponta va iesi presendinte.
Nu vreau sa ma las condus de un rahat...

Si uite ca deja mi-am data drumu' la gura...

Peace..

:)

EDIT: si DA nimic nu e ideal sau perfect ci doar in carti, filme, basme si poezii, in viata toti avem GRESELI, dar cand avem carente de caracter sau caracter zero (plus multe alte influente diabolice de-a dreptu') atunci as fi un nebun sa nu ma impotrivesc.

EDIT2: solutia NU e sa pleci din tara cum zic multi pe internet, iasa ponta am plecat, NU daca iasa, ne "luptam" cu el firar ca nu ii el Dumnezeu si nici nu e el poporul ci noi suntem :) asta ar trebui sa ne trezeasca o data, si uite ca se intampla exact cum sa mai spus, acum e pe bune :)
 
Veteran
Donator
Înscris
21 Mai 2010
Mesaje
1.588
Topicul mai bine sar numi "Pro Iohannis - Anti Ponta"
Nu degeaba imaginea vine de pe site-ul sibiuonline.com :))
Numai credeti si voi tot ce zic astia prin presa.Luna asta e maxim la manipulare.
Sa crezi ca votul tau conteaza e cea mai mare minciuna din 89 pana acum.
Care au votat din 89 si pana acum au vrut un presedinte serios sa tina cu poporul roman.
Toti care au fost la putere au furat si au stricat tot ce au putut in tara asta.
Poti sa votezi cu cine vrei tu dar intr-un final nu faci decat sa schimbi hotul.
--- Later Edit ---
Sunt de acord cu ce a zis adystanley mai sus.Intreg sistemul e plin de mafioti, corupti, hoti, oameni cu 2 fete, mincinosi...etc.
 
Veteran
Donator
Înscris
8 Apr 2011
Mesaje
603
N1cu a spus:
Topicul mai bine sar numi "Pro Iohannis - Anti Ponta"
Nu degeaba imaginea vine de pe site-ul sibiuonline.com :))
Numai credeti si voi tot ce zic astia prin presa.Luna asta e maxim la manipulare.
Sa crezi ca votul tau conteaza e cea mai mare minciuna din 89 pana acum.
Care au votat din 89 si pana acum au vrut un presedinte serios sa tina cu poporul roman.
Toti care au fost la putere au furat si au stricat tot ce au putut in tara asta.
Poti sa votezi cu cine vrei tu dar intr-un final nu faci decat sa schimbi hotul.

Ai perfecta dreptate si este exact ceea ce am spus si eu mai sus. Voturile noastre sunt nule in sistemul actual. In Romania s-a format un intreg sistem mafiot iar indiferent de votul nostru si de cine va conduce in urmatorii ani, nu se va schimba nimic.
Tara asta te vrea prost inca de mic. De aceea este pus in aplicare acest sistem de invatamant de tot rahatul.
 
Veteran
Donator
Înscris
15 Oct 2010
Mesaje
523
Eu dupa foarte multa vreme voi vota cu stanga.Asta pentru ca am inteles ca lupta,in turul 2 nu seda intre Iohannis si Ponta ci intre Basescu si PSD.Si sa va demonstrez:
Oare de ce se teme cel mai mult Basescu in acest moment? Eu zic ca de puscarie.Pentru a nu ajunge aici el trebuie ca dupa incheierea mandatului sa ocupe o pozitie cat mai inalta(daca se poate chiar liderul "dreptei romanesti").In acest sens va trebui sa negoieza cu ACL(daca nu a facut-o deja) aceasta pozitie cu voturile E. Udrea si M.Macovei pe masa.Dar cine este in acest moment ACL? Blaga,Flutur,Oltean, Videanu si acest....Iohannis.Parca-lsi vad:"Si zi baietas,vrei sa devii presedinte? Ha,ha,ha".Vrea domn Presedinte" vor raspunde fostii lui camarazi."Atunci va trebui sa ne dai noua(lu asta mica-Elena) functia de prim-ministru".Apoi printr-o miscare"democratica" se va instala el. Acuma este lesne de inteles de ce C.Antonescu a fost indepartat de la conducerea PNL.El nu ar fi acceptat niciodata un astfel de targ.
Iar cand se va ajunge la anchetarea lui,cealalta micuta-Luiza- va striga pe la Parlamentul European ca un politican de frunte, initiatorul luptei anticoruptie etc... este hartuit si persecutat.Asa ca sa cascam bine ochii inainte de a pune stampila...
 
Veteran
Donator
Înscris
30 Sep 2010
Mesaje
1.195
basescu nu o sa faca nici o zi de puscarie, indiferent de cine va ajunge presedinte. Bineinteles ca Udrea o sa cedeze voturile ei lui Yohanis. Doar nu crezi ca o sa voteze cu Ponta, nu? :) Si electoratul voteaza ce vrea, nu ce spune Udrea. Doar membrii aia de partid se vor lua dupa ea, poate. Daca nu ai observat lui udrea i s-a cerut deja demisia din functia de boss pmp.
Antonescu a stat mai prost in sondaje, asta e adevarul. Si antonescu a facut alianta cu Ponta, nu?
Cum o dai nu iese bine...Ce nu intelegi? Cei din opozitie o sa faca intotdeauna aliante impotriva celor de la putere.
Sa nu te miri daca peste 10 ani o sa vezi alianta intre pdl si psd.
Daca era sa fie Base cu Yohanis, il sustinea de la bun inceput.
Da, eu asa zic. Sa casti bine ochii si sa te interesezi mai mult de psd
 
Veteran
Donator
Înscris
4 Sep 2013
Mesaje
1.109
Votez Victor Ponta pentru ca nu vreau sa-l vad pe Traian Basescu in fuctia de premier. Alaturarea dintre Klaus Johannis si Basescu mi se pare mai mult decat evidenta si un vot pentru Klaus Johannis e un vot pentru Basescu. Daca v-ati uitat la miting-urile facute de cei de la ACL sunt sigur ca ati vazut ca toti cei care il sustineau pe Traian sunt si alaturi de Klaus, asa ca ar trebui sa ganditi de doua ori inainte de a vota, daca v-a placut tot ce a facut Traian in functia de presedinte si ce a facut Boc/Ungureanu in functia de premier atunci il veti vota pe Klaus.
Oricum, eu nu cred ca trebuie luata o hotarare inainte de a prezenta fiecare premierul pe care l-ar dori, din cate observ Victor Ponta il vrea pe Tariceanu iar Klaus pe unul dintre oamenii lui Basescu (nu a dat nici un nume inca dar s-ar putea ca premierul sa fie insusi Basescu Traian x_x ).
Astept sa vedem propunerile fiecaruia si sa mai discutam despre asta :)
Noroc!
 
Sus