Ce as putea deschide cu 5000 E ?

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Veteran
Donator
Înscris
31 Ian 2011
Mesaje
4.601
intre 5000 si 8000 de euro costa un aparat,mai rentabil este sa vina firma cu ele tu cu spatiu si profitul este jumi-juma,cea mai mare problema e spatiu ca restu se fac,dar fa uitata asta ca 5000 nu iti ajung nici makr pentru bautura asta daca vrei sa mai bagi si ceva select plus chiria spatiului in caz ca nu ai.
 
Donator
Înscris
15 Sep 2011
Mesaje
460
Am auzit la cineva ideea cu nucii...Sa stii ca nu e o idee deloc de luat in ras...

Cumperi un teren...Plantezi puiet de nuc...Intr-adevar cresc mai greu dar cresc...

1.Vinzi nucile si miezul de nuca la firme de patiserie pt cozonaci etc.
2.Cojile de nuca verde pt tinctura de iod(in caz ca nu ati observat daca strangeti o coaja verde de nuca in mana o sa va murdariti de ceva galben-verzui...acela e iodul)
3.Cu pomii uscati se face mobila de nuc,f scumpa.

Sau sa te ocupi cu cresterea animalelor...(porci)...Adica nu sa le cresti tu,sa ai o afacere cu personal,cu conditii etc...

Avand in vedere ca populatia nu se va opri din consumul de carne afacerea va merge...

De la porci ai carne,ai piele ai par.

Sau un magazin la tara,intr-un sat unde lumea nu prea are magazine prin zona...Undeva intr-o zona unde chiar este necesar un magazin,eventual o crasma,fiindca la tara,la crasma,te asigur ca vei avea vanzare.

E doar parerea mea
 
Team Spirit
Înscris
26 Aug 2010
Mesaje
571
+1 magazin alimentar la tara!
+1 covrigarie, dar sa fie in preajma a 2-3 licee.

Ideea cu nucile nu este rea, insa pentru ca un puiut de nuc sa creasca, probabil ca are nevoie de 30-50 de ani!
Ar putea fi buna ca afacere pe care o lasi mostenire la nepoti. Apoi ivestitia sigur depaste cei 5000 EUR...
 
Veteran
Donator
Înscris
31 Ian 2011
Mesaje
4.601
+ pentru ideea cu nucile si eu,daca nu alegi ceva mai bine doneaza`i :)
 
Membru
Înscris
19 Noi 2011
Mesaje
133
Incearca un teren special amenajat de karting sau paintball , ceva special si atractiv ce nu esti la tine in oras...
 
Donator
Înscris
15 Sep 2011
Mesaje
460
Da,intr-adevar ideea cu nucii ia mai mult timp...Nucul creste foarte greu,dar rezista mult.

O alta idee dar de asemenea tot destul de durata,dar totusi mai scurta decat nucii este vita-de-vie...

1.Produci struguri pt consum (vinzi pe piata sau in super-marketuri depinde de calitatea strugurelui)
2.Vinul-poti face bani foarte buni din asta...Ti-o pot dovedi prin vorba ,,Vinul cu cat e mai vechi,cu atat e mai bun" ...Deci multe butoaie mari cu vin,subterane,si sticle pe rafturi special amenajate,lasate sa se invecheasca implicit verificate.
3.Vita-de-vie e un bun remediu pt alunecarile de teren,pt terenurile in panta si nisipoase,datorita radacinilor extrem de lungi ce intra in pamant la o adancime mare,de unde si faptul ca strugurii nu au nevoie de multa apa de la Dumnezeu.

Nu stiu sunt foarte multe idei dar pe unii iar speria ce am spus eu cu Nucii,vita-de-vie,porcii ,pentru ca ,cam toata lumea se fereste de agricultura...E pacat.Eu mi-as face o asemenea afacere,dar momentan nu am nici varsta dar nici banii necesari...Mai am 3 ani pana devin major...

Oricum mie ideea cu magazinul ,pt suma de 5000 de euro mi se pare cea mai potrivita...Ori in mediul rural unde nu exista un magazin ori in mediul urban e bine-venit,daca e facut cu bun gust,adica nu chiar un magazin de cartier...Cu seminte puse in rafturi de sticla...Nu...Un magazin alimentar.

O idee,mai pt sezonul de vara este aceea cu sucurile cu gheata/pop-corn/inghetata,mai ales daca esti Constantean...
La mine in oras,in Galati,un pahar de suc cu gheata costa asta-vara 1 leu paharul mic si 2 lei cel mare.Crede-ma ,la temperaturile care sunt acum in Romania,vara vei avea vanzare buna.Numai eu am vazut cate persoane veneau acolo.(asta e o idee low-cost,pt niste banutzi in plus)

O alta idee este cea cu ski-jeturile la mare...Cu totii stim ca la mare turistii nu se mai uita la bani,si ca le place sa se ,,dea" cu ski-jetul.Nu mai stiu exact cat este o cursa,parca ceva intre 50-100 ron depinde de ski-jet.
Aduci cateva ski-jeturi din germania,3-4 ski-jeturi,printre care unul mai ,,malefic" adica unul mai puternic.
Vara asta cand am fost la mare cu ai mei,in statiunea Mamaia tipa care statea sub umbrela Vodafone si care se ocupa de ski-jeturi si veste de salvare,numara banii impreuna cu alti 2 baieti...Am stat foarte aproape de ei si o auzeam pe tipa cum numara banii facuti pe ziua aia: ,,500 100 200 300 450 500" tot asa pana la 14 milioane...14 milioane pe zi,din ski-jeturi mi se pare o afacere mai mult decat profitabila.Scoti banii investiti in afacere.

Sunt multe idei,important e sa faci ceva care iti place!

P.S:poate am avut niste idei mai proaste cum ar fi cu inghetata,sucul cu gheata,pop-corn,sa nu consideri ca te-am jignit cu ceva...Nici vorba.
 
Membru
Înscris
31 Aug 2010
Mesaje
306
+ afacerea cu menajele...... nu'ti trb multi bani : actele pt deschiderea firmei cam 400-500 RON..si dupa ati cumperi nish produse de curatat, un aspirator, mop,si altele....care nu crd ca ajung la mai mlt de 2000 RON. Reclama -flyere...prin ziare...o reclama la un radio ar fi bine venita....

un sfat...mai gaseste un prieten care doreste sa faca cva si asociativa.....o sa fie mult mai bine !!!
 
Înscris
15 Noi 2011
Mesaje
31
400-500lei sa deschizi o firma?
Ar trebui sa mai adaugi un "0"..

Salon de masaj erotic? Dar nu e de durata, adica il ti 1 an, il vinzi, la anul altul iti faci ca e cam porstitutie pe acolo. :D
Iti bag eu pliante, ca deja sunt experimentat :))
 
Veteran
Donator
Înscris
14 Mar 2009
Mesaje
3.105
e greu sa faci ceva rentabil cu banii astia..
treaba cu menjul nu echiar asa simpla precum o relateaza unii .. poate un mop la 2000 de ron.. nu toate utilajele.. cei carevbaici vb numai de aparatura caznica nu profesionala.. ca profesionala e multmai scumpamai buna simai de durata
.. un DRL nu te ajunge mimult de 1000 de ron cu toata spaga pe care o dai .. in cel mult 2 saptamani ai firma.. nu astae problema.. problema e.. cu baniiastia sa faci ceva rentabil.. sa iasa si profit.. si asta e destulde greu .. poti face multe dar tot inatat de multe situatii afacerea nu prea e rentabila

..la afacerea cu animale nu te baga nici de grajduri nu iti ajung banii .. + teren animale.. pamant.. utilaje :) fara 100k de euro nu va bagati in agricultura pt ca nu are rost .. si aici vb din experienta proprie..

..lanuci .. iar e aiurea nu prea iti ajung bani astia poti cumpara 1-2 hectare + pomi plus mana de lucru .. plus plantatia.. plus ingrasamantul natural si tratamentul nucilor.. nuci trebuie sa fie de o anumita specie.. si rodescin cativa ani de la plantati.. la afacereaasta dupa 4-5 ani poti spune ca intri pe profit.. dar 1-2 hectare de livada de nuci e destul de putin ..mai trebuie si paza.. cand pomul ajunge la maturitate risca sa fie furat taiat pt lemne de foc.. deci .. alti bani pt paza

..o ideie (la banii astia) ar fi sa iti cmperi o franciza dar nici astea nu prea mai merg pe la noi ..sau sa ii investesti intr`o firma de afara .. acolo din cate am inteles se descurca mult mai bine romanii decat in tara .. in tara ai si un dezavantaj imens .. daca nu ai relatii (coruptia e FFFFF mare) pici repede faca iti faci ceva care intradevar sa mearga.. si laastamarefer in special de amenzi luate aiurea de la garda financiara .. cunosc persoane care au vandut tot si s`au mutat in alta tara (Anglia) au deschis aceiasi afacere ca aici.. aici au vazut ca afacerea merge ff bine .. numai ca profitul il dadea pe amenzi neintemeiata .. ordonate de concurenta .. si le merge stralucitor de bine
 
Donator
Înscris
19 Iul 2011
Mesaje
710
+1 Razvan ! Cei mai multi care au vorbit pana acum nu au nici cea mai mica idee despre ce costuri uriase sunt sa iti deschizi o firma
Cel mai probabil au auzit de pe la unul si la altul cat de bine le merge si vaaai .. gata asta trebuie sa faci si tu !
Cu 5000 E esti destul de limitat in ziua de azi daca nu ai deja un teren, un spatiu amenajat etc.
 
Veteran
Înscris
15 Noi 2010
Mesaje
1.553
- poti sa deschizi un magazin de pompe funebre. sigur nu dai faliment niciodata. problema e ca te descurci cam greu cu 5000 eur la inceput.
- ceva mai ieftin, un magazin cu xerox-uri, cani personalizate, tricouri, brelocuri, etc personalizate - pt astea ar ajunge banii, si ar fi chiar de succes daca esti in zona buna
 
Moderator
Business Club
Veteran
Donator
Înscris
9 Noi 2009
Mesaje
3.753
Am uitat sa precizez , de teren nu`i problema :)
 
Veteran
Înscris
15 Noi 2010
Mesaje
1.553
atunci de ce nu incercerci sa accesezi ceva prin programul "tanarul fermier" - masura 1.1.2 de instalare a tinerilor femieri
 
Membru
Înscris
19 Oct 2011
Mesaje
184
Putini 5000 Eur pentru un business gen magazine etc ..

parerea mea , poti face un site gen sharecash .. poti castiga zeci de mii de eur pe luna in timp , daca ai ambitie .

Tot ce conteaza e sa investesti in trafic si in "incredere" , traficul il poti cumpara iar increderea la fel .. vreo 20-30 persoane sa posteze pe youtube cate un video cum ca site-ul tau chiar plateste , ca poti face sute de eur sau mii de eur , etc .. apoi pe forumul tau de la site , la fel .. cu 30-40 useri poti umple cateva topicuri cu dovezi de plata si multe alte discutii serioase despre site-ul tau ca plateste 100% si tra la la ..

Cel mai important e chiar sa iti platesti clientii , altfel castigurile tale vor fi din ce in ce mai mari , de ce ? daca o persoana primeste o plata fie ea de 100 $ de 400 dolari .. se bucura nu? atunci acea persoana spune prietenilor , familiei etc .. si uite asa vei avea parte de clienti nici nu-ti vei da seama :p


Asta e cea mai buna investitie dupa parerea mea ... la banii astia bineinteles ... cu 5000 eur nu prea ai multe de facut ...

:clap: :banana: >bye
 
G

Guest

Precizeaza orasul in care esti ,cam pe unde ai spatiul inchiriat .. ce este prin jur ! Sa avem idei cat mai bune,spatiul cat este de mare...
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus