Investitie in monezi de aur

Membru
Înscris
8 Apr 2012
Mesaje
21
Iata cursul BRN al gramului de aur pur in ultimele zile de tranzactionare, ultima zi fiind azi.
Gramul de aur XAU 174,2272 174,1515 174,0400 176,4391 177,4443

Eu am comandat aseara din UK cam 1,6 uncii de aur in monede mici, cea mai mica de 1/20 oz (!), adica 1.56 grame la doar 2.9% peste pretul spot! Astfel de monede de obicei au cam 15% peste pretul spot pana si in vest! Si eu 24 de carate si sunt si legal tender, cu valoarea scrisa pe ele de 0,25 euro, lansate in 2011, cu ocazia aniversarii a 25 de ani de cand Portugalia si Spania au intrat in UE. Din afara se poate lua asadar legal de la magazine speciale, la preturi bune. Eu am ales doar ce aveau la oferta, adica oameni ce le-au vandut lor la spot la sub spot.

Totodata, am terminat astazi experimentul de a vinde monede pe Okazii.ro pentru a testa piata (am povestit detalii mai sus). Concluzia este ca in 48 de ore de luni si marti anuntul pentru moneda cea mica a fost vazuta de doar 23 de ori si pentru cea mare de doar 19 ori. Nu am primit nicio oferta, desi oferisem pretul spot in lei! In plus platisem 2 euro pentru fiecare anunt sa ajunga mai sus. Am inchis licitatiile, mai ales ca pretul la spot a mai crescut si as fi vandut chiar in pierdere. Concluzia e siteul Okazii.ro desi este bun este totusi un site mic. Nu exista asa de multi cumparatori de monede de aur in Romania. Sau poate acum inainte de Pasti lumea nu mai are bani. Poti avea noroc sa cumpere cineva, dar majoritatea monedelor listate nu sunt cumparate, ci anuntul lor ruleaza iar si iar, doar doar de or gasi un cumparator. De aceea, ma rezum la a achizitiona si a tine pentru 3-5-10 ani. Voi vedea atunci sau voi vinde totul la magazinele serioase din vest. In tara piata inca e prea mica pentru monede sau lingouri de aur.
 
Membru
Înscris
8 Apr 2012
Mesaje
21
Maniac a spus:
Multumesc pentru mica povestioara,chiar imi foloseste.

Ma bucur mult cand aud ca foloseste cuiva. Am setat sa primesc email cand se raspunde aici pe acest topic, asadar daca sunt intrebari pe viitor, voi fi bucuros sa mai ajut. Mult succes la investitii!

Pentru a se intelege situatia dezastruoasa a sistemului bancar-financiar mondial, recomand a se frunzari aproape zilnic in mare siteul zerohedge.com.
 
Membru
Înscris
8 Apr 2012
Mesaje
21
Da, bun siteul cu datoria SUA. Pai SUA nu o sa iasa niciodata la liman, nu isi vor plati niciodata datoria, asta se stie. Ei ce fac e sa rostogoleasca datoria, adica sa se imprumute mereu sa plateasca datoria care ajunge la scadenta, plus dobanda, plus noua datorie de care au nevoie. Jumatate din bugetul lor e pe datorie. De aia nu va fi decat o solutie, sa printeze bani, atunci cand restul tarilor emergente nu ii vor mai imprumuta cu dolari. Deja in ultimele doua luni restul tarilor au semnat acorduri se faca comert intre ele in monedele lor, nu in dolari: China, India, Japonia, Iran, etc. Usor usor ele se indeparteaza de dolari. E o tranzitie usoara, dar deja in cativa ani se va simti efectul. Doar vor tipari bani, la fel si UE pt euro. De aia e bine aur, argint, caci le va creste valoarea cand ei vor tipari bani.
 
Membru
Înscris
8 Apr 2012
Mesaje
21
Pretul la gramul de aur fin in RON din ultimele zile de pe siteul BNR.
174,0400 176,4391 177,4443 177,3819 178,5483

Am ajuns in tara. Am cumparat acum cateva zile cateva monede mici de aur, la preturi bune, de cam 3-4% peste pretul spot. Poate o sa mai testez pe okazii daca sunt amatori. In tara asa monede sunt la 20% peste pretul spot.
 
Înscris
16 Mar 2012
Mesaje
26
Cu $50.00 nu faci nimic. Cum sa incepi investitie in aur cu $50.00? Daca nu poti sa cumperi macar un gram. Ai gandit cand ai facut topicul?
 
Donator
Înscris
13 Feb 2012
Mesaje
227
vector nu cred ca s-a nascut cineva invatat si ideea topicului este chiar una productiva , de laudat, cu scop informativ si de ce nu ,dupa posibilitati si pentru investitii, acum faptul ca d3mo isi poate permite doar 50$ pe luna pentru asta nu sunt de parere ca iti da dreptul sa il acuzi de lacune in gandire...dar nah. :)
 
Înscris
16 Mar 2012
Mesaje
26
Poti face ceva serios cu $50.00? El nu stie care e pretul aurului? Nu poate vedea cursul? Ai nevoie de studii superioare pentru asa ceva?
 
Membru
Înscris
8 Apr 2012
Mesaje
21
Noutati: astazi am vandut primele monede de aur in orasul meu natal printr-un anunt pe un forum local. Am vandut 3 monede half sovereign moderne la pretul de 200 de RON pe gram de aur pur. Vreo 22 de milioane impreuna. Pretul la bursa fu azi de 176 de RON. Dar tot era un pret mai bun decat cel oferit de Pireus Bank sau de magazine speciale in tara. Ne-am intalnit pe viu intr-un loc public, am verificat o moneda la mai multe amaneturi, am facut copie xerox dupa chitanta mea originala din UK (acoperint numele si adresa mea). A fost un baiat de treaba care isi daduse seama ca merita investit in aur. Asadar cu rabdare se pot vinde cateva monede si in Romania si inca cu 10% peste pretul de bursa al aurului. Asadar aurul e destul de lichid, cum se zice in finante. Nu asa de lichid ca banii, dar destul de lichid.
 
Membru
Înscris
17 Apr 2012
Mesaje
2
Fara indoiala, aurul este un activ lichid, mai ales ca noi nu avem inca o piata reala in RO trebuie studiat cu atentie.
Nariad este un om cu bune intentii si experienta, apreciem daca va impartasi cu noi tranzactiile lui - multumindu-i pt. sinceritate.
 
Membru
Înscris
8 Apr 2012
Mesaje
21
Spitfire, ma bucur sa vad ca povestea mea ajuta. Multumesc ca m-ai contactat si pe Okazii.ro. Nu stiu de ce nu imi poti da PM aici pe forum, asa ca fac aici publica o adresa de email ce am creat-o special pentru discutiile despre investitii: nariad punct albu at gmail punct com. Pot fi contactat aici.
 
Membru
Înscris
8 Apr 2012
Mesaje
21
Vesti:
- Okazii.ro s-au prins ca pusesem in vanzare cu 4 lei produsele si mi-au sters produsele de la vanzare si mi-au dat avertizment ca nu am pus un pret rezonabil. Eu pusesem asa ca vazusem la altii smecheri ca astfel anuntau multe monede si plateau un comision mic. Partea buna e ca deja am dat de un om, Spitfire, care m-a contactat si acolo. Okazii.ro isi iau un comision de cam 2.5-3.5% din pretul de vanzare, asadar ei vor sa afisezi un pret corect, cat mai mare, ca sa vanda la un pret cat mai mare, ca sa ia ei comision cat mai mare.
- Am primit o oferta din orasul meu pentru o momeda de 1 oz Austria Philarmoniker de aur de 24 de carate insa doar la pretul de bursa. Am propus un pret un pic mai mare de atat, dar mai mic ca inainte (mai precis pretul de bursa este 177, cerusem initial 200 si acum am propus 190). Deci se pare ca sunt cumparatori si pentru cantitati mai mari dar la pret de bursa. Era o fata si zicea ca vrea sa isi faca un pendativ din el. Sa vedem.
 
Membru
Înscris
17 Apr 2012
Mesaje
2
Site-ul de okazii vrea comision, dar nu e corect sa iti impuna un pret. Declari 5 lei, asta e, ce vor contract notarial?
Fata care vrea sa isi faca pandantiv din aur de 24 de carate...il poarta la gat? Duritatea aurului din bijuterii e diferita de cel de 24K...
Nariad, sigur vei gasi cumparatori interesati, pt ca este aur cu puritate mare, nu turcism de 14k.
 
Membru
Înscris
8 Apr 2012
Mesaje
21
Salutari! Am noi vesti.

Am batut astazi centrul orasului meu (OK, pot sa il spun care e, Craiova) si am luat amaneturile la rand si le-am intrebat daca vand monede de aur. Aproape toate nu au avut macar o singura moneda de aur sa treaca pe la ele. Majoritatea nici nu cumparau sau vindeau aur, ci doar amanetau. Am gasit insa unul care avea o moneda de 1 ducat austriac (cea de 23 3/4) si o vindea la pretul de 189 de RON pe gram de aur pur. Daca era sa o cumpar de al ei, ofereau 157 RON. De notat ca vanzatoarea era convinsa ca moneda are 24 de carate. Mi s-a parut cel mai mare pret la vanzare fata de alte amaneturi care ofereau 125-140 de RON pe gram de aur pur. Insa tot era sub pretul de bursa care e de 177 RON astazi. La final am mai dat de un amanet care a zis ca doar ce trimisese ieri 20 de monede de full sovereign la topit! La topit?! Wow. Intreb la ce pret. Cica 160 de RON pe gram de moneda si cum are 22 de carate, adica 174.5 RON pe gram de aur pur. De notat ca eu am calculat pretul de aur pur acasa, acum, el mi-a zis doar pretul de 160. Deci trebuie sa fii mereu pregatit cu calculator de buzunar la tine daca e sa cumperi pe loc, ca altfel te poti pacali sa para mai ieftin decat e. Cu alte cuvinte, e la pretul de bursa de acum cateva zile, adica cel mai ieftin ce am gasit de cumparat. Cica avea chiar si monede vechi de pe la 1860 si tot asa le-a dus la topit. Pacat, astfel de monede valoreaza mai mult decat topite. Era asa mirat ca intreb. Zicea "chiar iti trebuie tie?". Zic da, sigur pe mine, pentru investitie. A zis ca mai avea cateva monede la banca (probabil se referea la casa de valori de la banca si are sens sa nu le tina chiar in cladirea amanetului) si ca ar putea sa le scoata daca sunt chiar interesant. Pe langa sovereigns, mai avea din astea austriece de Franc Iosif (si el zicea ca au 24 de carate, nu 23 3/4). Nu am mai intrebat daca mari sau mici (4 ducati sau 1 ducat). Zicea ca pe ele cere 170 de RON pe gram, deci 172 de RON pe gram de aur pur. Asta este 3-4% sub spot. Mi se pare cel mai bun pret gasit pana acum ca sa cumperi! Ma si miram ca are atatea monede. Daca le-a dat la topit, poate avea nevoie de bani lichizi si nu gasise cumparatori. Poate a cumparat odata mult de la unii care aveau de investitii. I-am zis ca tin minte amanetul lui si poate trec pe la el pe viitor. Daca e careva pe forum din Craiova, recomand sa mearga acolo sa cumpere, e chiar ieftin. As cumpara si eu, dar acum tocmai incerc sa vand un pic sa las niste bani parintilor mei caci peste doua zile iar plec din tara si mai vin poate in august.

In alta ordine de idei, am citit in zf.ro acum cateva zile ca se pot face depozite in euro fara cost de administrare la doua banci din Romania: CEC si Transilvania. M-am gandit ca daca chiar e cost zero, merita facut si pus si 20 de euro, tot ai ceva acolo in caz ca se depreciaza leul. Dar imi zisera ca intr-adevar nu ai comision cand depui bani, nu ai comision de administrare, dar ai comision cand scoti bani (caci scoti de la ghiseu si iti dau euro) de 0.5%. E o informatie interesanta. Dar nu cred ca mi-as face cont la ei deocamdata. Poate daca ar trebui sa cumpar un apartement in euro direct si atunci as vinde niste aur in Germania in euro mi-as putea face cont ca ei sa transfere aia din Germania in euro direct, dar asa ca si cont de economii nu merita, mai ales ca eu castig in lire si nu am direct euro.

Si inca ceva. Am comandat de pe Okazii.ro o balanta electronica de cantarit monede, bijuterii. Este o ustensila esentiala daca e sa cumperi o moneda de aur, caci doar asa poti verifica daca e falsa sau nu. 50 de RON, inca 8 transportul prin posta romana prin plata ramburs. A venit de la Timisoara, totul in regula, o testai si merge bine. Monedele de 4 ducati au 13.99 grame si pe site scrie 4 grame (au rotunjit si ei). La monedele mai mici de 3.99 grame (half sovereign) in functie de pozitie am masurat 3.99, 4.00, 4.01, 4.02. Eroarea e mai mare la mase mai mici, deci vreo 0.03 grame, iar nu 0.01 cum zice pe prospect. Dar mai am o balanta cumparata din UK (facuta in China) si tot asa are eroarea de masurare la mase mici de vreo 0.03 grame. Deci e in regula. In plus balanta asta e chiar mica (mai mica ca podul palmei) si deci e usor de transportat in buzunar. O recomand cu caldura.

Succes la investitii!
 
Membru
Înscris
24 Dec 2011
Mesaje
407
poate o sa ma bag si eu pe aur in curand. Am inceput cu neobux, mam bagat in MBC, acuma am inceput si cu pariurile. Am o sete :)) Dar faza ca gasesti greu aur de cumprat in oras o stiam deja. Cand o sa am bani o sa dau si eu o raita la mine prin cartiere:)

Totusi Nariad, peste 4 ani cat zici tu ca o sa fie aurul? Asa...o aproximare personala.
 
Membru
Înscris
8 Apr 2012
Mesaje
21
Aurul isi pastreaza valoarea, restul variaza fata de el. Putem avea hiperinflatie si atunci aurul sa fie de 100 de ori mai scump ca acum (dar si restul sa fie mai scumpe), putem avea deflatie si sa fie mai ieftin ca acum (dar si restul sa fie mai ieftine). Aurul nu e o investitie, ci doar o pastrare a "averii". Ce pot spune e ca in ultimii 4 ani aurul s-a dublat, ca in 4 ani inainte de asta iar s-a dublat ..

Nou: Articol in Capital.ro. Cand doi se bat, in razboiul dintre euro si dolar, castigator iese ... aurul. Nu am voie sa pun linkuri, asadar cautati pe google. (PS. Regula asta de 50 de comentarii mi se pare fortata, mai ales ca daca postez a doua zi un post ma obliga sa modific tot postul precedent, cum fac acum. 50 de comentarii e chiar mult pentru unul ca mine care scriu doar intr-un singur post. In plus, membrii forumului pierd ca nu pot pune linkuri, ca trebuie sa faca munca suplimentara sa caute pe google. Asadar daca administratorii pot face o exceptie pentru mine sau reduce la toti de la 50 de comentarii la 10 comentarii ar fi foarte apreciat).
 
Business Club
Veteran
Donator
Înscris
16 Aug 2010
Mesaje
2.071
50 de comentarii sunt pentru un link pe site-ul personal sau de reffer, nu te mâncăm daca pui linkuri in scop informativ, ca se vede ca nu spamezi.
Deci te rog, pune linkuri, așa ne este si noua mai ușor sa vedem si poate si tie. :)
 
Membru
Înscris
8 Apr 2012
Mesaje
21
Dupa caderea guvernului, leul a scazut si a ajuns aproape de maximul istoric. BNR anunta azi noul curs.

Euro EUR 4,3791 4,3778 4,3757 4,3747 4,3970
Lira sterlină GBP 5,3708 5,3326 5,3581 5,3638 5,4090
Gramul de aur XAU 175,2405 174,7391 175,3207 175,8521 177,6435

Asa ca cine tine lei pierde. Leul va continua sa se deprecieze pe masura ce noul guvern de stanga va imprumuta si tipari bani ca sa faca cresterile de salarii, pensii, etc si scaderi de taxe pe care le promite.

Investita in aur devine tot mai atractiva pentru romani.

Cat priveste linkurile, eu apreciez ca imi dati voie, dar tehnic nu se poate. Caci iata, pun acum un link si cand dau Previzualizeaza sau Trimite imi spune "Pentru a putea posta linkuri pe forum trebuie sa ai o vechime de minim 7 zile in comunitate si de minim 50 de postari de calitate." Deci daca nu renunt la link, efectiv voi nu puteti vedea mesajul. Poate vrei sa spui sa dau "Salveaza measajul in lucru" si atunci il va citi manual un moderator si il va publica? Dar de unde ar stii atunci moderatorul ca mesajul meu chiar nu e in lucru si inca mai lucrez la el? Ceva nu are sens aici. Cred ca moderatorii nu constientizeaza ca regula cu 50 de posturi se aplica efectiv pentru linkuri in posturi, nu pentru semnaturi. Ei trebuie sa modifice din setarile forumului sa reduca numarul la 15-20 de postari, dar si asa e mult. Nu am vazut pana acum vreun forum care sa nu te lase sa pui linkuri in posturi decat daca ai 50 de postari.
 
Sus